Oświetlenie garażu to kluczowy element, który wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność tego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane źródła światła pozwolą na lepszą widoczność i zapewnią wygodę podczas poruszania się po garażu.

W zależności od tego czy znajduje się w nim wyłącznie miejsce postojowe, czy dodatkowo stanowisko do majsterkowania i przechowywania narzędzi, obszary te wymagają innego rodzaju oświetlenia.

W tym artykule omówimy 4 sposoby na oświetlenie garażu.Sposoby na oświetlenie garażu


Oświetlenie ogólne: oprawy sufitowe lub panele LED


Ten rodzaj oświetlenia rozprzestrzenia się równomiernie po całym garażu, zapewniając ogólną widoczność i jasność. Możesz zainstalować centralne oprawy sufitowe lub panele LED, które rozświetlą całe pomieszczenie.

Oświetlenie ogólne jest przydatne, gdy potrzebujesz jednolitego światła na całej powierzchni garażu.

Oświetlenie ogólne - oprawy sufitowe lub panele LED

Panel LED 300x600 24W

 

Przykładem takiego oświetlenia może być panel LED 300x600 24W od producenta Eko-Light (widoczny na zdjęciu). Jest to prosta lampa sufitowa o metalowej obudowie, która świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach użytkowych takich jak garaż. 

Oprawy sufitowe ELITE

Innym przykładem oświetlenia ogólnego mogą być oprawy sufitowe ELITE. To od wielkości garażu zależy ile takich opraw będzie potrzebnych do jego dobrego oświetlenia.


Oświetlenie punktowe: oprawy sufitowe lub regulowane kinkiety 


Zamontuj je, jeśli potrzebujesz, aby oświetlenie skupiało się na konkretnych obszarach garażu, zapewniając precyzyjne i kierunkowe światło. Możesz zainstalować pojedyncze oprawy sufitowe lub regulowane kinkiety, które oświetlą obszary robocze, takie jak stół warsztatowy, strefa naprawcza lub miejsce do przechowywania narzędzi.

Oświetlenie punktowe jest szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz silnego i skierowanego światła w konkretnych miejscach.
 

Oświetlenie punktowe

Listwa LED BATTEN


Doskonałą opcją są lampy z kolekcji IBROS od producenta Light Prestige. Znajdziesz wśród nich zarówno lampy sufitowe (plafony), kinkiety, jak również lampy wiszące, które śmiało możesz zawiesić nad stołem roboczym. Wszystkie te lampy mają klasę szczelności IP20 lub IP44. Jeśli zamierzasz zamontować lampę nad stołem warsztatowym, to zalecamy wybór oświetlenia z klasą szczelności IP44, dzięki czemu ochronisz je przed pyłem i ewentualną wilgocią.

Lampy Ibros i Mica Zoom - do garażu

Jeśli potrzebujesz typowo kierunkowego światła, polecamy kinkiety z ruchowym ramieniem, dzięki czemu będziesz mógł je ustawić w dowolny sposób. Ciekawą opcją są reflektory MICA ZOOM, których dodatkowym atutem jest  możliwość regulacji kąta świecenia przy pomocy wbudowanej wysuwanej soczewki.


Oświetlenie przenośne


W garażu przydadzą się lampy przenośne, dzięki którym w każdej chwili będziesz mógł oświetlić dowolne miejsce. Wygodnie, jeśli lampy te są na baterie, wówczas nawet jak zawiedzie tradycyjna elektryczność, skorzystasz z tej formy oświetlenia.

Przykładem takiego oświetlenia przenośnego może być lampa LED z włącznikiem, widoczna na powyższym zdjęciu. Lampka ta ma dodatkowe atuty - wyczuwa ruch oraz posiada możliwość zmiany natężenia światła. Zasilana jest na baterię, dzięki czemu nie musi mieć dostępu do zasilania sieciowego.

Inną alternatywą takiego oświetlenia mogą być wszelkie przenośne naświetlacze. Wśród nich znajdziesz lampy warsztatowe z kablem lub zasilane na baterie.


Oświetlenie z czujnikiem ruchu


Ten rodzaj oświetlenia jest energooszczędny i wygodny w użytkowaniu. Czujniki ruchu reagują na obecność osoby w garażu, automatycznie włączając światło. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne, gdy wjeżdżasz do garażu samochodem. Oświetlenie z czujnikiem ruchu zapewnia natychmiastowe oświetlenie bez konieczności szukania włącznika.

Przykładem takiego oświetlenia może być seria lamp NOOK SENSOR od producenta Nowodvorski Lighting. Są to proste lampy natynkowe, które możesz wykorzystać zarówno wewnątrz garażu, jak i na zewnątrz. Oprawy te dostępne są w kilku modnych obecnie kolorach - szarość, złoto, biel, więc wierzymy, że dopasujesz coś do siebie.

Lampy z czujnikiem ruchu

Tutaj natomiast znajdziesz inne lampy posiadające czujnik ruchu. Wśród nich będą lampy natynkowe i plafony.
Podsumowując:

W garażu i innych pomieszczeniach użytkowych niezbędne jest intensywne i rozproszone światło, które zapewni widoczność całego wnętrza. Przydatne jest również dodatkowe oświetlenie, dzięki któremu wykonasz prace wymagające większej uwagi. Możesz postawić na udogodnienia, chociażby takie jak czujnik ruchu. Lampy, które będą zapalać się wtedy, gdy wchodzisz do garażu, będą nie tylko funkcjonalne, ale przyczynią się również do Twojego bezpieczeństwa.

Jeśli masz tylko możliwość wykorzystać naturalne światło w garażu, to koniecznie zainstaluj okna lub przeszklenia, które pozwolą na dostęp światła słonecznego do pomieszczenia. Oświetlenie naturalne nie tylko poprawi widoczność, ale także pozwoli zaoszczędzić energię. 

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy Ci choć trochę możliwości oświetlenia garażu i zachęciliśmy Cię do poszukania własnych inspiracji.WIĘCEJ OŚWIETLENIA DO GARAŻU ZNAJDZIESZ -> TUTAJ.Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy