Jeśli w Twoim domu zaplanowałeś pomieszczenia ze skośnymi sufitami, to zapewne zastanawiasz się teraz, jak najlepiej oświetlić taką przestrzeń. Czy lepiej postawić na lampki stojące oraz kinkiety, ze światłem skierowanym ku górze, czy może jednak zdecydować się na tradycyjne lampy wiszące

Niewątpliwie oświetlenie poddasza ze skośnymi sufitami stanowi niemałe wyzwanie. Szczególnie, gdy na suficie i na skosach znajdują się belki lub półkolista boazeria i pozostaje bardzo mało miejsca na zamontowanie podsufitki.

Jakie oświetlenie wybrać, gdy masz wysoki skośny sufit, a jakie rozwiązanie będzie lepsze w niskich i ciemnych pomieszczeniach? Te i inne tematy omówimy w poniższym artykule.


Jakie lampy wiszące na skośny sufit?


Bardzo dużo zależy od wysokości pomieszczenia ze skosami. Zupełnie inaczej będziemy planować oświetlenie w niskich pokojach, a zupełnie inaczej rozmieścimy lampy w przypadku dużych i wysokich przestrzeni.

Lampy wiszące będą świetnym wyborem w pokojach o wysokich, skośnych sufitach. Sprawdzi się tu długa lampa wisząca z jednym lub kilkoma źródłami światła, zawieszona na linkach z możliwością regulacji wysokości.

W wysokich pomieszczeniach lampa wisząca będzie dużo lepszym wyborem niż plafon, który będzie świecił wysoko i nie zapewni wystarczająco dużo światła pod skosami.

Dodatkowo, lampa wisząca optycznie skróci wysokie pomieszczenie oraz wizualnie wypełni przestrzeń. Poniżej zaprezentujemy kilka przykładów lamp wiszących, które szczególnie dobrze sprawdzą się na skosach.Lampy wiszące z niedużą podsufitką - na trudne skośne sufity


Dużym utrudnieniem do zamontowania oświetlenia może być skośny sufit, zbudowany z belek lub z wbudowanymi oknami dachowymi. Taki sufit wygląda spektakularnie i robi ogromne wrażenie wizualne, jednak jego nieregularna powierzchnia pozostawia często bardzo mało miejsc, na których moglibyśmy zamontować dużą, płaską podsufitkę lampy lub listwę oświetleniową.

W takich sytuacjach to wielkość i kształt podsufitki będzie decydować o możliwości zamontowania lampy w danym pomieszczeniu. Spójrz uważnym wzrokiem na swój sufit i poszukaj miejsc, w których mogłyby zawisnąć lampy. Następnie dobierz oprawy najlepiej pasujące kształtem podsufitki oraz funkcjonalnością.


Lampy wiszące z niedużą podsufitką - na trudne skośne sufity

Lampy wiszące z niedużą podsufitką - na trudne skośne sufityLampy podwieszane typu pająk lub zygzak - dopasują się kształtem do skośnego sufitu


To jeden z najlepszych sposobów na oświetlenie dużej przestrzeni w pokojach z wysokimi skosami. Lampy podwieszane dosłownie dopasują się kształtem do Twojego pomieszczenia, tworząc przy tym widowiskowy efekt.

Lampy typu pająk lub zygzak mają jedno przyłącze oraz kilka dodatkowych, drobnych podsufitek, które pozwalają punktowo podwiesić lampę do sufitu. Sam decydujesz, w jakich odstępach będą zamontowane. Możesz dostosować ich położenie do wymogów Twojego poddasza.

Sam decydujesz też o wysokości zawieszenia kloszy. To od Twoich upodobań będzie zależeć, czy zamontujesz je równo, wprowadzając do wnętrza harmonię i optycznie porządkując wnętrze. A może celowo zawiesisz je na różnych wysokościach, podkreślając tym charakter pomieszczenia i dodatkowo podświetlając skosy zarówno na dole, jak i nieco wyżej?


Jak klimatycznie oświetlić poddasze?


Skośny, drewniany sufit to element wystroju, który warto odpowiednio wyeksponować. Pomoże nam w tym dobrze dobrane oświetlenie na skosy.

W przypadku poddaszy często mamy do czynienia z niskimi pomieszczeniami. Szczególnie partie znajdujące się najniżej, bezpośrednio pod skosami, wymagają dodatkowego doświetlenia. W takich wnętrzach lampa wisząca już nie wystarczy. Będzie konieczność uzupełnienia jej, a może nawet całkowicie zastąpienia wieloma lampami punktowymi. Mogą to być regulowane reflektorki, oczka wpuszczane w sufit, kinkiety, lampki stołowe oraz podłogowe.

Najpełniej i najatrakcyjniej prezentują się poddasza, w których zastosowano mix tych rozwiązań. Kilka drobniejszych punktów oświetli równomiernie całe pomieszczenie z nawet najbardziej skomplikowanym układem belek, okien i zakamarków. Zapewni też wyjątkowy klimat, podkreślając kameralny i urokliwy charakter poddasza.Kinkiety i spoty - oświetlą skosy od dołu


Skierowanie światła ku górze to doskonały sposób na optyczne powiększenie powierzchni strychu lub niskiego poddasza. Pokój będzie sprawiał wrażenie wyższego i przestronniejszego. Znikną zaciemnione zakamarki pod skosami.

Możliwość regulacji reflektorów / spotów to funkcja, dzięki której w oka mgnieniu zmienisz oświetlenie pokoju. Kierując strumień światła w stronę sufitu, belek, ścian uzyskasz efekt nastrojowego, delikatnego światła. Po zwróceniu go na środek pokoju uzyskasz dużo światła, przy którym pobawisz się w kreatywne zabawy z dziećmi, wykonasz zaplanowaną pracę lub przeczytasz książkę.
Lampki stołowe / nocne - zapewnią klimatyczny nastrój


Wybór oświetlenia zależy od funkcji danego pomieszczenia. Na poddaszu najczęściej urządzamy sypialnie i inne pokoje o charakterze wypoczynkowym. W takich pomieszczeniach obowiązkowym punktem oświetleniowym są oczywiście lampki stołowe / nocne o dekoracyjnym wyglądzie i delikatnym świetle, wydobywającym się spod abażuru.

Jeśli pomieszczenie ze skosami jest ciemne to łatwym sposobem na jego rozświetlenie jest postawienie w kilku miejscach takich dodatkowych lampek. A w przypadku, gdy wysokość pokoju na to pozwala, to warto też zastosować lampę podłogową, która uzupełni oświetlenie i wypełni przestrzeń.

Dużo lampek punktowych na skośnych sufitach


Nie w każdym pomieszczeniu chcemy, aby wyrazista i stylowa lampa przykuwała naszą uwagę. Czasem skosy zajmują większość powierzchni i nie ma na to zwyczajnie miejsca, a czasem chcemy, aby to styl sufitu był elementem dominującym. Warto wówczas zdecydować się na minimalistyczne lampy wpuszczane w sufit lub na aranżację złożoną z kilku lampek natynkowych.

Oświetlenie punktowe sprawdzi się świetnie na skośnych sufitach, np. w łazienkach lub kuchniach urządzonych na poddaszu. Zapewnią dużo światła i nie będą zagracać przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie lamp na belkach stropowych. Taki układ sprawdzi się zarówno we wnętrzach skandynawskich, rustykalnych, jak i nowoczesnych.Czy wiesz już, jak oświetlić pokoje ze skośnymi sufitami? Kluczem do sukcesu jest dostosowanie rodzaju lamp do gabarytów pomieszczenia oraz postawienie na wiele mniejszych punktów świetlnych, podkreślających urok i charakter poddasza.

Jeśli nadal masz wątpliwości, napisz do nas, a z pewnością pomożemy Ci dobrać oświetlenie do Twojego wnętrza.


Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy