Wybór właściwego oświetlenia to decyzja mająca wpływ nie tylko na wygodę i przyjemność korzystania z wybranych pomieszczeń. To także świetna okazja, aby podkreślić ich design i zadbać o to, jak będą prezentowały się w całości.
 
Jakie lampy wybrać? Czy postawić na nieśmiertelny minimalizm, ponadczasową klasykę, a może pójść o krok dalej i zdecydować się na oświetlenie w stylu boho?
 
 

Czym charakteryzuje się styl boho?

 
Jego początek datuje się na XIX wiek, gdy doszło do prawdziwego rozkwitu francuskiej bohemy artystycznej. Jak łatwo się domyślić - stąd także wywodzi się jego nazwa.

Boho to wyjątkowe połączenie stylów, które są charakterystyczne nie tylko dla odmiennych kultur, ale także zupełnie różnych okresów historycznych. Z jednej strony jego podstawę stanowi połączenie tego, co naturalne, ekologiczne i bliskie ekologii. Z drugiej natomiast – styl ten czerpie całymi garściami z bardziej nowoczesnych i zaawansowanych osiągnięć ludzkości.

Nie są mu również obce nawiązania do innych kultur, jak i sztuk, co znajduje odzwierciedlenie chociażby w używaniu indiańskich bądź orientalnych wzorów czy motywów.

 
Lampa w stylu orientalnym
 
Styl boho czerpie inspiracje z innych kultur, m.in. ze stylu orientalnego
 
 

Boho, boho nierówne. Czy w tym stylu obowiązuje tylko jeden nurt?

 
Skoro już podejmujemy się takiego wątku to z łatwością możesz się domyślić, że nie 😉! W związku z tym, że boho sam tak naprawdę jest pewną mieszanką różnych stylów – nie dziwi nas fakt, że przez lata jego stosowania zdążył się “dorobić” kilku odmian. Obecnie wyróżniamy tzw. “pod-style" boho inspirowane m.in. marokańskim czy skandynawskim designem. Nie brakuje również osób, które z powodzeniem łączą go chociażby ze stylem industrialnym.
Wyróżniamy tzw. “pod-style" boho inspirowane m.in. skandynawskim designem
 
 

Lampy w stylu boho, czyli jakie?

 
Skoro omówienie charakterystyki tego stylu mamy już za sobą - pora przejść do części, na której znamy się najlepiej. Jak pewnie już wiesz - styl boho może być obecny w wielu elementach wystroju, meblach, a także... lampach! Czyli przedmiotach, które odpowiadają nie tylko za oświetlenie, ale również podkreślają aranżację każdego wnętrza.

Lampy w stylu boho oferują całą esencję tego, co w tym stylu liczy się najbardziej. Są wykonane z naturalnych materiałów, posiadają charakterystyczne, aczkolwiek stonowane i subtelne kolory, a przede wszystkim - są po prostu piękne.

Jak wspomnieliśmy kilka akapitów wyżej - tego rodzaju styl całymi garściami czerpie z tego, co daje mu sama natura. W związku z tym nie powinien dziwić nas fakt, iż motywami przewodnimi każdej lampy w stylu boho są: drewno oraz materiał.


Lampa drewniana w stylu Boho
Klosz lampy APRILLA jest wykonany z drewnianych listewek
 
 

Rodzaje lamp zaprojektowanych w stylu boho. Jakie wyróżniamy?

 
Oświetlenie boho może przyjmować najróżniejsze postaci, w tym:
 
  • Klasycznych, wiszących lamp – umieszczonych tuż pod sufitem.
  • Wysokich lamp stojących, które pełnią nie tylko rolę oświetlenia, ale również bardzo designerskiego mebla.
  • Nieco mniejszych lamp – do umieszczenia na biurku, szafce, regale lub w innym miejscu.

 

Lampa wisząca Capello

Lampa wisząca Capello

 

Gdzie oświetlenie w stylu boho sprawdzi się najlepiej?


W zależności od Twoich upodobań, jak i stylu, w jakim urządzone są Twoje wnętrza, możesz postawić chociażby na takie rozwiązania, jak:
 
  • Lampy boho w całości wykonane z naturalnego drewna.
  • Produkty oświetleniowe “otulone” przy użyciu przepięknej wikliny lub bambusa.
  • Lampy, do których produkcji wykorzystano połączenie drewna i materiałów.
  • Oświetlenie, którego podstawę stanowi materiał - uzupełniony subtelnymi dodatkami z metalu.
 
 
 
Lampa ECO ze szklaną podstawą, lnianym abażurem i sznurkowym zdobieniem


Chcesz, aby Twoje wnętrze zostało wzbogacone oświetleniem w stylu boho?

 
Jeśli lektura tego artykułu stała się dla Ciebie inspiracją do wprowadzenia do Twojego domu lub mieszkania naturalnych dodatków - to jesteś we właściwym miejscu.
 
Już teraz zachęcamy Cię do zapoznania się z całą ofertą sklepu SzukamLampy.pl. Znajdziesz tu mnóstwo stylowych i przepięknych lamp, które wzbogacą Twoją przestrzeń i sprawią, że stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa i niebanalna!