Jesienno-zimowe wieczory wcale nie muszą być nudne. To cudowna okazja, by zanurzyć się w ulubionej lekturze przy kubku gorącej herbaty.

Masz okazję przypomnieć sobie przygody szlagierowego bohatera, poznać nowości literackie lub sięgnąć do ponadczasowej klasyki. Możesz też zrealizować swój cel i dokształcić się w wybranym kierunku. Jesień i zima dają nam taką możliwość i warto z niej skorzystać.

By to wszystko było możliwe, zadbaj o odpowiednie oświetlenie Twojego kącika czytelniczego. Wybierz lampkę do czytania, która zapewni Ci komfort użytkowania oraz optymalne warunki dla Twoich oczu. Zostań z nami do końca artykułu, aby dowiedzieć się, jakie oświetlenie do czytania najlepiej wybrać.
 

Rodzaje lamp do czytania


Możesz rozświetlić swoje wnętrze na kilka różnych sposobów:

  • Regulowane lampy podłogowe do czytania
  • Regulowane kinkiety typu spot
  • Kinkiety z abażurem i dodatkową elastyczną lampką do czytania
  • Lampki biurkowe postawione na stoliku obok łóżka lub fotela
To, jaki rodzaj lampy będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy od kilku czynników. Zastanów się, czy potrzebujesz lampy do czytania w salonie, czy Twoim ulubionym miejscem na zanurzenie się w lekturze jest sypialnia? A może oba te miejsca?

Sprawdź również, czy masz możliwość zainstalowania kinkietu do instalacji ściennej? Pamiętaj, że nawet jeśli nie masz przygotowanej instalacji pod kinkiet, to nadal nie musisz z niego zrezygnować. Są rozwiązania, które umożliwiają ominięcie tego problemu. Za chwilę wszystkie te opcje pokażemy.
 
 

Regulowane lampy podłogowe do czytania


Jeśli szukasz lampy do czytania w salonie, na fotelu lub kanapie, najlepszym rozwiązaniem będzie lampa podłogowa. Zwróć jednak uwagę na to, że typowa lampa podłogowa ze stożkowym lub cylindrycznym abażurem tu się nie sprawdzi. Potrzebujesz lampy z możliwością skierowania strumienia światła bezpośrednio na Twoją książkę.

Sprytna, regulowana lampka zapewni optymalny strumień światła, który nie będzie męczyć Twoich oczu, a jednocześnie będzie też oszczędna. Pamiętaj, że precyzyjnie skierowany nieduży strumień światła zużyje mniej energii niż szeroki strumień światła w różnych kierunkach. Będzie też lepiej oświetlał karty książki i zapewni komfort dla Twoich oczu.


Lampa podłogowa MONO regulowana - Nowodvorski Lighting

Lampa podłogowa MONO regulowana - Nowodvorski Lighting
 
 
Jeśli lubisz czytać razem ze swoim partnerem lub dzieckiem i potrzebujecie dwóch źródeł światła, nie oznacza to wcale, że musicie kupować dwie lampy stojące. Podwójna lampa podłogowa z możliwością regulacji każdego klosza osobno, będzie idealnym rozwiązaniem dla tej sytuacji.


 

Jeszcze inną możliwością są lampy z giętkim, elastycznym ramieniem, które możesz dowolnie wyginać we wszystkich kierunkach. Tu zakres regulacji jest jeszcze szerszy i jeszcze bardziej funkcjonalny.

A jeśli lubisz bardziej klasyczne, stylowe wnętrza i nie wyobrażasz sobie salonu bez lampy z abażurem, to przyjrzyj się propozycji lampy Hotel Plus, która oprócz eleganckiego, stylowego abażuru z tkaniny, posiada dodatkową lampkę do czytania, umieszczoną właśnie na takim elastycznym ramieniu.


Lampa podłogowa EYE FLEX - Nowodvorski Lighting Lampy podłogowe HOTEL PLUS - Nowodvorski Lighting
 
 
 

Regulowane kinkiety typu spot


Kinkiety ścienne z możliwością regulacji kierunku światła to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań do czytania. Taką lampę możesz zamontować zarówno w sypialni obok łóżka, w salonie nad kanapą lub fotelem, a także nad biurkiem. 

Szeroka oferta lamp do czytania obejmuje kinkiety w różnych kolorach, rozmiarach i stylach. Poniżej zaprezentujemy bliżej kilka wybranych propozycji.
 
 
Większy wybór kinkietów do czytania znajdziesz >> TUTAJ <<.

 
To, jaką lampę wybierzesz, zależy od stylu domu oraz wymaganej funkcjonalności. Jeśli masz nowoczesny wystrój wnętrza i zależy Ci na tym, aby lampka była nieduża a przy tym sprytna i funkcjonalna, to zdecyduj się na mały kinkiet z regulowanym kloszem. Nie zajmie dużo miejsca, nie przytłoczy wnętrza, a zapewni odpowiedni strumień światła.

Czasami jednak okazuje się, że mała lampka przy ścianie jest niewystarczająca. Głębokie łóżko, szeroki zagłówek lub szeroka, odsunięta od ściany kanapa czy fotel to miejsca, do których trzeba doprowadzić światło. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się lampy na wysięgniku. Długie, regulowane ramię, pozwoli dobrze oświetlić obszar oddalony od ściany.
 Więcej kinkietów na wysięgniku znajdziesz >> TUTAJ <<
 

Podobnie jak w przypadku lamp stojących, bardzo dużą funkcjonalność zapewniają kinkiety z elastycznym giętkim ramieniem. Umieszczone na końcu ramienia źródło światła możesz dowolnie ustawiać. Strumień światła jest niewielki - precyzyjnie skierowany pozwoli na oświetlenie stron książki, a jednocześnie nie będzie raził w oczy partnera, śpiącego obok Ciebie.
 
Więcej kinkietów z elastycznym ramieniem znajdziesz >> TUTAJ <<.
 

Wspominaliśmy już o tym, że nie każdy ma przygotowaną instalację ścienną do podłączenia kinkietu. Może nie zaplanowano jej na etapie budowy i rozprowadzania elektryki, a może później zmieniła się koncepcja wnętrza i pojawiła się potrzeba dołożenia kinkietu tam, gdzie wcześniej go nie było.

W takiej sytuacji możesz wybrać kinkiet z kablem, podłączany bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Pozwoli to uniknąć remontu i kucia w ścianie, a jednocześnie zapewni upragnione źródło światła w najbardziej dogodnym miejscu.


 
 

Kinkiety z abażurem i dodatkową elastyczną lampką do czytania


Jeśli Twoim ulubionym kącikiem do czytania jest zacisze sypialni, możesz potrzebować lampki nocnej, która będzie pełnić podwójną funkcję. Z jednej strony potrzebny Ci będzie kinkiet z osłoniętym źródłem światła, które zapewni klimatyczny nastrój i delikatne, stłumione światło. Z drugiej strony przyda Ci się lampka do czytania, która zapewni wystarczający strumień światła, aby dobrze oświetlić litery i nie męczyć wzroku.

Taką funkcjonalność zapewniają kinkiety z abażurem i dodatkową lampką, umieszczoną na giętkim ramieniu

Takie kinkiety łączą w sobie klasyczny wygląd i nowoczesną funkcjonalność. Można powiedzieć, że w ramach jednej lampy otrzymasz funkcje dwóch. Każde źródło światła jest osobno włączane, można więc zapalić tylko jedno z nich lub oba na raz, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Do wyboru jest szeroka oferta różnych kształtów, rozmiarów i kolorów. Zwróć uwagę na to, że niektóre z tych propozycji mają na elastycznym ramieniu wbudowane źródło światła LED, zaś inne mają w tym miejscu wymienne żarówki.

 Lampki biurkowe postawione na stoliku obok łóżka lub fotela


Nie każdy chce montować kinkiet na ścianie lub brakuje mu miejsca na lampę podłogową. W miejscu, w którym najbardziej lubisz czytać jest zazwyczaj jakiś stolik lub szafka, na która odkładasz potrzebne rzeczy. Na takim stoliku można umieścić lampkę stojącą. Jednak te najbardziej typowe lampki nocne mają źródło światła skryte za abażurem i w związku z tym nie nadają się do czytania. Światło, które prześwieca przez abażur jest zbyt słabe i Twoje oczy bardzo szybko by się zmęczyły.

Dlatego do czytania dobrze sprawdzą się lampki biurkowe z regulowanym kloszem. Najlepiej, jeśli klosz jest od wewnątrz jasny, gdyż taka lampa będzie najskuteczniej odbijać strumień światła.
 
 
 


We wszystkich lampkach do czytania ważna jest również kwestia umieszczenia włącznika / wyłącznika światła. Idealnie, jeśli włącznik znajduje się gdzieś pod ręką, na obudowie lampy lub na jej kablu. Dzięki temu, nie będziesz musiał/a wstawać z łóżka, aby zapalić lub zgasić światło. Ta funkcja jest więc niezbędna, aby zapewnić komfort użytkowania.


Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć temat lamp do czytania i dzięki temu artykułowi bez problemu wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu.

A jeśli szukasz więcej inspiracji, to zachęcamy do przejrzenia całej oferty dostępnych lamp do czytania. Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.

 
Więcej lamp do czytania znajdziesz >> TUTAJ <<.
 


Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy