Oświetlenie designerskie odnosi się z reguły do lamp, które zostały specjalnie zaprojektowane przez znanych projektantów lub mają unikalne cechy, które wyróżniają je spośród standardowych rozwiązań.

Przykładem takiego oświetlenia są ikoniczne lampy, które do dziś służą za inspirację podczas tworzenia aktualnych projektów oświetlenia. Istnieje wiele lamp, które stały się ikonami designu. Są one nie tylko funkcjonalne, ale także wyjątkowo stylowe i rozpoznawalne na całym świecie.

Dziś nie będziemy skupiali się jednak na ikonach, a pokażemy Ci lampy od naszych producentów, które wyróżniają się formą.

Zapraszamy Cię do artykułu pełnego designu! :)


Abstrakcyjne formy oświetlenia


Oświetlenie designerskie często posiada abstrakcyjne kształty, które są nie tylko źródłem światła, ale także swego rodzaju dziełem sztuki. Mogą to być lampy w kształcie geometrycznych figur, zwierząt, sylwetek ludzkich czy innych niestandardowych form.


Abstrakcyjne-formy-oswietlenia

Lampy w nieszablonowych formach

1. Lampa wisząca FLUSSO 8   2. Lampa podłogowa KOŃ HORSE STAND S   3. Seria lamp LORO    

4. Lampa podłogowa HUMAN BALLERINA   5. Lampy z serii FACE


Szeroki wybór takiego oświetlenia znajdziemy m.in. u producentów King Home i Moosee. Znajdziemy tu różne modele lamp FLUSSO, które wyglądają jak powyginane z wielu drutów lekkie kompozycje. Idealnie wpasują się w industrialne przestrzenie.


Lampy Flusso

Inną propozycją są lampy z motywem zwierzęcym. To świetny sposób na dodanie charakteru do wnętrza. Oświetlenie w formie ptaków siedzących na metalowych obręczach czy z podstawą w kształcie konia, przykuje uwagę i będzie radosnym elementem przestrzeni.


Lampy z motywem zwierzecym

Równie ciekawą alternatywą są lampy przybierające kształt ludzkiej sylwetki lub twarzy. Prezentują się one jak prawdziwe dzieła sztuki i dodają wnętrzu artyzmu. Tańcząca balerina trzymająca świecącą kulę będzie wyrazistym i nowoczesnym elementem pomieszczenia. Nada mu indywidualnego charakteru, dzięki czemu wyróżni się spośród innych wnętrz.

Lampy sylwetka ludzkaNowoczesne kształty oświetlenia LED


Oświetlenie LED oferuje wiele możliwości w zakresie nowoczesnych kształtów i form. Często wykorzystuje geometrię i linie proste, aby stworzyć minimalistyczne i nowoczesne formy. Tak zaprojektowane lampy tworzą przepiękne i eleganckie wzory świetlne.


Nowoczesne oswietlenie LED

Lampy w nowoczesnym ledowym wydaniu

1. Kinkiet IKAR 60   2. Lampa wisząca SERPIENTE 120   3. Lampa wisząca PUZO L   

4. Lampa wisząca MALAWI BASIC   5. Świecący wąż ledowy ROPE LIGHTNowoczesne oświetlenie LED często wykorzystuje cienkie i delikatne kształty, które sprawiają wrażenie, że światło unosi się w powietrzu. Mogą to być np. wiszące lampy w formie subtelnego falowania, unoszące się płaszczyzny czy wirujące spiralne elementy.

Lampa wisząca SERPIENTE 120 Lampa wiszaca DISC Lampa wisząca GALAXIA GOLD Lampa wisząca HOPP Lampa-wiszaca-SERPIENTE-60Ciekawym rozwiązaniem są interaktywne funkcje oświetlenia LED, które pozwalają na zmianę kształtu lub konfiguracji. Przykładem mogą być lampy, które dowolnie ułożymy i stworzymy z nich różne wzory, dając sobie swobodę w kreowaniu własnego oświetlenia.

Konfiguracje lampy wiszacej MALAWI

Co więcej, lampy LED mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość zmiany barwy światła, a czasem nawet i jego natężenia. Jest to przydatne rozwiązanie, dzięki któremu dopasujemy oświetlenie do własnych potrzeb.


Oswietlenie-ze-zmiana-barwy-swiatla_lampa-lola


Podsumowując, możemy śmiało stwierdzić, że oświetlenie odgrywa kluczową rolę w tworzeniu wyjątkowego i zaskakującego designu wnętrza. Dzięki odpowiedniemu światłu, podkreślimy unikalne formy i dodatkowo nadamy pomieszczeniu charakteru.

Warto pamiętać, że oświetlenie designerskie może mieć różne interpretacje i zależy od gustu i preferencji danego projektanta. Istotne jest, aby wybierać lampy, które wpiszą się w ogólny styl i charakter wnętrza oraz spełnią swoje funkcje zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia zaskakującego efektu jest eksperymentowanie i wybieranie nietypowych rozwiązań. Dobrze dobrana i kreatywnie zaprojektowana forma oświetlenia może stać się prawdziwym arcydziełem w Twoim wnętrzu.Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy