Gry planszowe to popularna forma spędzania czasu, która integruje rodzinę i przyjaciół, zapewniając wiele godzin zabawy i intelektualnego wyzwania. Zbliżające się wakacje, a tym samym większa ilość wolnego czasu, sprzyja tej formie rozrywki.

Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na komfort i jakość rozgrywki, jest odpowiednie oświetlenie stołu.

W tym artykule omówimy, jak dobrać odpowiednie oświetlenie stołu do gier planszowych, aby zapewnić optymalne i przyjemne warunki do gry.Rodzaj światła


Naturalne Światło

Naturalne światło jest najlepsze do grania w gry planszowe. Jest najbardziej zbliżone do światła dziennego, co pomaga w dokładnym odczytywaniu kolorów i szczegółów na planszy. Jeśli to możliwe, ustaw stół w pobliżu okna, aby w ciągu dnia maksymalnie korzystać z naturalnego oświetlenia.


Naturalne swiatlo do gier planszowych

Światło Sztuczne

Kiedy naturalne światło jest niewystarczające, sztuczne oświetlenie staje się niezbędne. Najlepiej sprawdzają się żarówki LED, które emitują jasne, ale przyjemne światło. Żarówki LED są również energooszczędne i mają długą żywotność, co jest dodatkowym ich atutem. Wiele lamp ma obecnie wbudowane moduły LED, które zapewniają już światło, bez konieczności zakupu żarówek.


Jasność


Wartość lumenów

Jasność żarówki mierzona jest w lumenach (lm). Nad stół do gier planszowych zaleca się użycie żarówek o jasności od 800 do 1600 lumenów, w zależności od wielkości stołu i ilości graczy. Światło powinno być na tyle jasne, aby dokładnie oświetlać planszę i elementy gry, ale nie na tyle intensywne, aby powodować oślepienie.


Wartosc lumenow - oswietlenie stolu do gry planszowej

Regulacja jasności

Lampa z funkcją regulacji jasności może być bardzo przydatna. Dzięki temu można dostosować intensywność światła w zależności od potrzeb i pory dnia. Wybierając lampę z funkcją ściemniania, zapewniasz sobie możliwość tworzenia odpowiedniej atmosfery do różnych gier. Inne światło ustawisz do gier rodzinnych z dziećmi, a inną do gier strategicznych ze znajomymi.


Rozproszenie światła


Jednolite oświetlenie

Światło powinno być równomiernie rozproszone po całej powierzchni stołu, aby uniknąć tworzenia cieni, które mogą utrudniać odczytywanie planszy i kart. Lampa z szerokim kloszem lub kilka źródeł światła rozmieszczonych nad lub wokół stołu mogą zapewnić jednolite oświetlenie.


Lampa nad stol do gier planszowych_owalna Lampa nad stol do gry planszowej_listwa z 3 swiatlami Lampa nad stol do planszowek_podluzna drewniana listwa led


Klosze i abażury

Użycie kloszy lub abażurów może pomóc w równomiernym rozproszeniu światła oraz zapobiec jego bezpośredniemu padaniu na oczy graczy. Warto wybierać modele, które kierują światło w dół na stół, minimalizując jednocześnie odblaski.

Lampa nad stol do planszowek - czarny oryginalny abazur lampa nad stol do planszowek - bialy abazur Lampa nad stol do planszowek - szary owalny abazurRegulacja kierunku światła


Lampy z regulowanym ramieniem

Lampy z regulowanym ramieniem są świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na dostosowanie kierunku światła w zależności od potrzeb. Możliwość regulacji kąta padania światła pomaga uniknąć odblasków i cieni na planszy. Można zawiesić jedną lampę centralnie pośrodku stołu lub kilka w równych odległościach.


Lampa z regulowanym ramieniem - stol do planszowek

Lampy sufitowe i wiszące

Lampy sufitowe i wiszące to popularne rozwiązania do oświetlania stołu do gier planszowych. Powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości, aby równomiernie oświetlały całą powierzchnię stołu. Regulacja wysokości lampy wiszącej pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie oświetlenia.

Elegancka lampa wiszaca zloto czarna z regulowanymi tubkami na podluznej listwie nad stol do planszowek Lampa sufitowa regulowana drewniana metalowa tuba loft do planszowek Lampa wiszaca zwisajace duze klosze na kablach nad stol do gier planszowychKolory światła


Temperatura barwowa

Kolor światła mierzony jest w Kelwinach (K). Dla stołu do gier planszowych najlepiej sprawdzają się żarówki o temperaturze barwowej w zakresie 4000-5000K, które emitują neutralne, białe światło. Takie światło jest najbardziej zbliżone do naturalnego i pozwala na dokładne odczytywanie kolorów.


Temperatura barwowa swiatla nad stol do planszowek

Unikanie światła zimnego i ciepłego

Światło zbyt zimne (powyżej 5000K) może być zbyt ostre i męczące dla oczu, natomiast światło zbyt ciepłe (poniżej 3000K) może zniekształcać kolory i nie zapewniać odpowiedniej jasności.


Styl i estetyka


Dopasowanie do wnętrza

Oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Wybierając lampę, warto zwrócić uwagę na jej styl i dopasowanie do wystroju wnętrza. Nowoczesne, minimalistyczne lampy sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, natomiast klasyczne, eleganckie modele będą pasować do bardziej tradycyjnych aranżacji.


Lampa-wiszaca-FONDI-3-LINIA-trzy-szklane-klosze-na-podluznej-podsufitce-nad-stol-do-gier-planszowych

Kreatywne rozwiązania

Oprócz klasycznych lamp sufitowych i stołowych, można również rozważyć kreatywne rozwiązania, takie jak lampki LED wbudowane w krawędzie stołu, które dodadzą wyjątkowego charakteru i poprawią widoczność planszy. Obecnie nie jest to spotykane rozwiązanie, dzięki czemu Twoje miejsce rozrywki może się wyróżnić i być nie tylko funkcjonalne, ale i designerskie.Podsumowując, odpowiednie oświetlenie stołu do gier planszowych jest kluczowe dla komfortowej i przyjemnej rozgrywki. Wybierając lampę, warto zwrócić uwagę na rodzaj i jasność światła, jego rozproszenie, możliwość regulacji kierunku oraz temperaturę barwową.

Nie zapominajmy również o estetyce, aby oświetlenie harmonizowało z wystrojem wnętrza. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, każda gra planszowa stanie się jeszcze bardziej wciągająca i satysfakcjonująca dla wszystkich uczestników.Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy