Zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu w ciągu swojego życia spędzasz w łazience? My też nie :). Nikt przecież nie będzie liczył czasu poświęconego na troskę o higienę i wygląd.
 
Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w domu, które gwarantuje jakże cenioną przez nas wszystkich prywatność. To pomieszczenie do codziennej pielęgnacji, toalety i makijażu. Dla wielu osób to także miejsce na chwilę relaksu podczas kąpieli.
 
Niezależnie od tego, czy Ty też uwielbiasz moczyć się w wannie, czy preferujesz szybki prysznic, na funkcjonalność oraz wygląd Twojej łazienki będzie mieć wpływ oświetlenie. W tym artykule opowiemy, jakie lampy pomogą sprawić, że Twoja łazienka będzie wyglądać fenomenalnie. Wskażemy też, czego unikać, aby przerost formy nad treścią nie przysłonił tego co najważniejsze, czyli prawidłowego, bezpiecznego oraz funkcjonalnego oświetlenia poszczególnych stref łazienkowych. Jeśli jesteś gotowy, to zaczynamy.
 
 

Rozmieszczenie lamp w łazience

 
W zależności od wielkości i układu Twojej łazienki, będziesz potrzebować kilku rodzajów oświetlenia:
  • Oświetlenia przy lustrze
  • Lampy głównej sufitowej
  • Lamp punktowych nad wanną lub prysznicem
Pewnie nie w każdej łazience zajdzie konieczność zastosowania wszystkich tych rodzajów oświetlenia. W małych łazienkach może wystarczyć jedna lampa sufitowa plus oświetlenie przy lustrze. W większych pokojach kąpielowych taki układ nie będzie wystarczający. Jeśli nie chcesz, aby część łazienki pozostała zaciemniona, to zastosuj kilka lampek punktowych, które nie tylko pięknie rozświetlą Twoją łazienkę, ale dodadzą jej naprawdę wyjątkowego klimatu.

Niezależnie od wielkości łazienki, samo oświetlenie sufitowe nie wystarczy. Pamiętaj, że źródło światła przy lustrze to absolutny must have każdej łazienki. O błędach, popełnianych przy aranżacji oświetlenia w łazience, napiszemy w dalszej części artykułu.


Jak wyliczyć, ile lamp będzie potrzebne do Twojej łazienki?

Z pomocą przychodzi nam liczba lumenów. Jest to parametr, który powinien być podany przy każdej lampie LED, a w przypadku pozostałych lamp - znajdziesz tę informację w parametrach żarówki. Przyjmuje się, że do prawidłowego oświetlenia łazienki będziesz potrzebować ok. 200 lumenów na 1 metr kwadratowy. Sprawdźmy to na kilku przykładach.


 
Przykład 1 - mała łazienka o powierzchni 4 m2
 
Małe łazienki to zazwyczaj po prostu standard w mieszkaniach. Mając wybór, stawiamy na jak największą powierzchnię sypialni, salonu lub kuchni. Często odbywa się to kosztem metrażu łazienki i toalety, które są traktowane jako pomieszczenia użytkowe, a nie reprezentacyjne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby i w małej łazience wyczarować przy pomocy oświetlenia klimat sprzyjający relaksowi.
 
Chcąc powiększyć optycznie łazienkę, stawiamy często na prostotę i minimalizm, jasne barwy, przezroczyste brodziki oraz duże lustra. Tak zaprojektowana łazienka sprawi, że każda z tych powierzchni będzie odbijać światło. W efekcie, dla dobrego oświetlenia takiego pomieszczenia, nie potrzebujemy wcale dużej ilości lumenów.

Korzystając z naszego wzoru łatwo wyliczyć, że 800 lumenów będzie wystarczające dla oświetlenia niedużej, jasnej łazienki
 
Jeśli zastosujemy dwie lampy po bokach lustra, o kulistych kloszach, które dobrze rozpraszają światło, a następnie w każdym z nich umieścimy żarówkę o strumieniu 450 lm, to tak naprawdę już nawet te dwie lampy są w stanie zapewnić wystarczające oświetlenie małej łazienki.

 
 
 

Inną możliwością jest montaż jednego kinkietu, umieszczonego bezpośrednio nad lustrem. Podłużna, prosta w formie lampa ścienna na wysięgniku, wprowadzi do wnętrza nowoczesny klimat.
 
 
W przykładzie powyżej kinkiet Isla generuje nam światło o strumieniu 840 lm. Pamiętaj jednak, że ten strumień światła będzie skierowany głównie w dół, w bezpośrednie okolice lustra.
 
Jeśli Twoja łazienka jest długa i wąska, zdecydowałeś się na ciemniejszy wystrój łazienki lub po prostu masz uzasadnione obawy, że samo oświetlenie przy lustrze nie wystarczy, aby rozświetlić całe pomieszczenie, to na suficie na pewno przyda się dodatkowa lampka punktowa lub nieduży plafon. Dzięki nim, łazienka będzie bardziej równomiernie oświetlona, co pozwoli uzyskać efekt jej optycznego powiększenia.
 
 
 
Przykład 2 - pokój kąpielowy o powierzchni 15 m2
 
W dużych łazienkach, których metraż przekracza 15 m2, do wyczarowania efektu domowego SPA będziesz potrzebować większej liczby źródeł światła. Oprócz oświetlenia przy lustrze, z pewnością przydadzą Ci się plafon oraz lampy punktowe.

Do pokoju kąpielowego o powierzchni 15 m2 będziesz potrzebował źródeł światła, dających strumień światła o łącznej mocy min. 3000 lm. Ważne jest przy tym, czy łazienka jest jasna czy ciemna oraz jaki rodzaj oświetlenia będzie przy lustrze.

Ciemne łazienki będą wymagały zastosowania nieco większej liczby lub/i mocy źródeł światła, gdyż ciemny kolor pochłania światło, zamiast je odbijać. Podobnie, jeśli zamontujesz nad umywalką lampę świecącą w dół, to jej strumień światła nie będzie obejmował dużego obszaru, a głównie strefę przy lustrze. W takiej sytuacji ciężar oświetlenia spadnie na lampy sufitowe.
Kinkiet łazienkowy Ibros duży o mocy 960 lm, którego światło jest skierowane w dół.
 

Jeśli zdecydujesz się na centralną lampę sufitową, to w tej roli najlepiej sprawdzą się plafony łazienkowe. Dzięki temu, że przylegają blisko do sufitu, nie będą przeszkadzać w korzystaniu z łazienki, a strumień światła będzie rozchodził się po całym pomieszczeniu.

Przykładem lamp sufitowych do dużych łazienek są plafony Agnes o mocy 64W i strumieniu światła ponad 3000 lm.
 
 
 
Jako alternatywę lub uzupełnienie dla plafonów, zaplanuj w łazience kilka lampek punktowych. Mogą to być nieduże oprawy natynkowe lub lampy wpuszczane w sufit. Ich niewielki rozmiar i minimalistyczny design nie przytłoczą łazienki, a ogromną zaletą takich punktów świetlnych jest przepięknie rozproszone światło, klimatyczny nastrój oraz wrażenie głębi w łazience.

 
Lampy punktowe do łazienkiNie bój się eksperymentować, łącząc ze sobą kilka różnych rodzajów oświetlenia. Dla każdego typu światła zastosuj osobny włącznik/wyłącznik. To pomoże w sterowaniu światłem, umożliwi włączenie tylko części lamp w zależności od tego, czy potrzebujesz światła do wykonania makijażu, czy delikatniejszego światła, do relaksującej kąpieli w wannie.

Poniżej kilka wybranych zestawów lamp do dużej łazienki o powierzchni ponad 15 m2:Zestaw 1

Zestaw 2

Zestaw 3 
 

Oświetlenie twarzy w lustrze łazienkowym

 
Dlaczego prawidłowe oświetlenie przy lustrze jest tak ważne w łazience? Odpowiedź jest prosta. Tak naprawdę nie chodzi tu wcale o skierowanie światła na samo lustro, ale o oświetlenie Twojej twarzy.

Jeśli w Twojej łazience wszystkie źródła światła będą świecić wyłącznie z góry, to gdy staniesz pod taką lampą, na Twojej twarzy będą widoczne głębokie cienie. Zobaczysz opadnięte kąciki ust i worki pod oczami, których tak naprawdę wcale nie masz. Nie tylko będziesz wyglądał na zmęczonego i smutnego, ale nie będziesz też w stanie wykonać prawidłowo czynności takich jak golenie się, makijaż czy zwyczajna, codzienna pielęgnacja twarzy.

Podobnie będzie, jeśli przy umywalce zamontujesz lampy wiszące o charakterze wyłącznie dekoracyjnym, których strumień światła świeci wąskim snopem w dół. Takie lampy zapewnią co prawda klimatyczny nastrój i będą się ładnie prezentować we wnętrzu, ale niestety nie będą spełniać podstawowej funkcji. 
 


Jeśli zależy Ci na klimatycznym wnętrzu i uwielbiasz wizualizacje z takimi lampami w łazience, to nic straconego. Nie musisz przecież od razu rezygnować z oświetlenia dekoracyjnego. Pamiętaj tylko, aby przy lustrze znalazły się również lampy świecące w stronę twarzy - od boków, lub jeszcze lepiej ze wszystkich stron. Równomierne oświetlenie twarzy z różnych kierunków zapewni najlepsze warunki do wykonywania makijażu. 

 

Jakie lampy najlepiej oświetlają twarz?
 
Są to z pewnością wszelkiego rodzaju lampy ze szklanymi, kulistymi kloszami, które rozpraszają światło równomiernie we wszystkich kierunkach. Idealnie, jeśli zamontujesz dwie takie lampy, po obu stronach lustra. Zapewnią symetryczne oświetlenie obu profili twarzy.
 
Zamiast szklanych kloszy możesz też zastosować regulowane reflektorki. Mając możliwość regulacji kierunku świecenia, możesz ustawić je tak, aby dopasować oświetlenie do Twoich potrzeb. Wybieraj reflektorki o szerszym kloszu, które będą świecić bardziej rozproszonym strumieniem światła.

Jeśli natomiast uwielbiasz asymetrię i koniecznie chciałbyś, aby lampy były tylko po jednej stronie lustra, to zamontuj je po stronie przeciwnej do wiodącej ręki. Osoby praworęczne powinny mieć źródło światła zainstalowane po lewej stronie, a osoby leworęczne - po prawej. W takim układzie, gdy podniesiesz rękę do góry, nie będziesz nią zasłaniał źródła światła.
 
 


Na szczególną uwagę zasługują lampy typu mirror. Są to okrągłe lampy - wiszące lub kinkiety, które okalają całą twarz, świecąc na nią ze wszystkich stron. Prezentują się w łazience zjawiskowo, a jednocześnie są także niezwykle funkcjonalne i praktyczne.

 
 
 
Istnieją też specjalne lampy, zaprojektowane z myślą o wykonywaniu makijażu. Przykładem takiej lampy jest kinkiet Belli z lustrem powiększającym oraz wbudowanym ledowym źródłem światła, umiejscowionym wokół powierzchni lustra.

 
 

Bezpieczeństwo elektryczne w łazience

 
Pozostaje nam jeszcze do omówienia temat bezpieczeństwa elektrycznego w łazience. Nie każda lampa będzie się nadawała do warunków podwyższonej wilgotności czy ryzyka opryskania wodą. Chcąc uniknąć niebezpiecznego ryzyka wypadku, wybieraj zawsze lampy oznaczone jako łazienkowe.

O tym, czy dana lampa będzie odpowiednia do łazienki, informuje Cię klasa szczelności IP.

W parametrze tym, pierwszy numer oznacza stopień ochrony przed ciałami obcymi, takimi jak różne pyły, a drugi mówi o ochronie przed wilgotnością.

Klasa szczelności Poziom ochrony
IP20
Standardowa ochrona przed dużymi pyłami o średnicy powyżej 12,5 mm. Brak ochrony przed wilgocią czy opryskaniem wodą.

IP44 Ochrona przed ciałami obcymi o średnicy ponad 1 mm; ochrona przed kroplami wody, padającymi pod dowolnym kątem.

IP65 Całkowita pyłoszczelność oraz ochrona przed opryskaniem strumieniem wody.

IP67 Całkowita pyłoszczelność i ochrona przed zanurzeniem w wodzie do 30 min.
 

Inne ryzyko zachlapania lampy wodą będzie występowało w okolicy umywalki, a inne nad wanną czy prysznicem. Z tego powodu w łazience zostały wyróżnione różne strefy ochronne: 
STREFA 0

Strefa brodzika to obszar najbardziej narażony na niekorzystne czynniki, takie jak nawet całkowite zalanie lampy wodą. W tym obszarze łazienki najlepiej zrezygnować z montowania oświetlenia. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, to wybierz lampy o klasie szczelności co najmniej IP67.


STREFA 1

W obszarze znajdującym się bezpośrednio nad wanną lub brodzikiem, występuje nie tylko podwyższona wilgotność, powodująca skraplanie się pary wodnej na powierzchni oprawy, ale też duże ryzyko ochlapania strumieniem wody. W tych miejscach sprawdzą się wyłącznie oprawy punktowe o klasie szczelności co najmniej IP65.
 
 
Lampy punktowe łazienkowe nad wannę lub prysznic
STREFA 2 i 3

W okolicy do 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika, a także w przestrzeni znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki, wybieraj lampy o klasie szczelności min. IP44. Dzięki odporności na krople wody padające pod dowolnym kątem, zapewnią Tobie oraz Twojej rodzinie spokój i bezpieczeństwo.Czy już wybrałeś lampy do swojej łazienki? Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, to zachęcamy do przejrzenia całej dostępnej oferty lamp łazienkowych. A jeśli masz jakieś pytania, to śmiało pisz do nas - z chęcią pomożemy dobrać oświetlenie łazienkowe, dopasowane do Twoich potrzeb.
 
 
 
WIĘCEJ LAMP DO ŁAZIENKI ZNAJDZIESZ >> TUTAJ <<.
 


Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy