Masz przed sobą remont mieszkania i przerażają Cię koszty jego wykończenia? Nic dziwnego! Obecny poziom inflacji przeraża nas wszystkich i jest uzasadnionym powodem do niepokoju.

Jednak to nie pierwsza i nie ostatnia trudna sytuacja, z którą przyszło lub przyjdzie nam się jeszcze zmierzyć.

Ku pokrzepieniu, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł o tym, jak możesz sobie poradzić z wykończeniem mieszkania, mimo szalejących cen i wysokiej inflacji.

Musić tylko działać krok po kroku!


Poznaj 6 kroków do ograniczenia kosztów podczas wykończenia mieszkania


Nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą na wszystko jest odpowiednie planowanie. Postaramy się w tych kilku krokach opisać, jak możesz przejść przez proces takiego planowania, a następnie działania, aby mocno ograniczyć koszty wykończenia mieszkania. I nie chodzi tu o oszczędność na poziomie kilku tysięcy złotych, a bardziej mamy na myśli kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek.

 

KROK 1. Zacznij od projektu

 

Zacznij-od-projektu_projekt-wnetrza_remont-mieszkania

 

Zaplanuj wszystko sam lub skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz. 


Samodzielne planowanie remontu


Jeśli zdecydujesz się na samodzielne planowanie remontu, to zanim je rozpoczniesz, dobrze się do tego przygotuj i zdobądź podstawową wiedzę:

  • poczytaj artykuły nt. wykończeń wnętrz i porad dla projektanów,
  • najczęściej popełnianych błędów projektowych oraz podczas remontu mieszkań, a także
  • rozmawiaj z ludźmi, którzy taki remont mają już za sobą.
Dowiesz się wtedy z czym mieli największe problemy, gdzie popełnili błędy, a nawet ile ich to niepotrzebnie kosztowało. Pomoże Ci to zminimalizować ryzyko popełnienia tych samych błędów, a tym samym oszczędzenia na nich.

Uważaj również na porady tzw. "pseudo ekspertów", którzy chcą Cię najzwyczajniej w świecie naciągnąć na ich usługi lub zakup produktów. Zanim coś kupisz, czytaj opinie, pytaj znajomych o polecenia rzeczy, które się u nich sprawdziły. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych nerwów i wydatków na rzeczy słabej jakości, z których na dalszym etapie będziesz niezadowolony.

Koniecznie zaplanuj budżet. Tak naprawdę to od niego powinno się zacząć planowanie. Chcąc zmieścić się w określonej kwocie, musisz zaplanować wykończenie wnętrza, dobór materiałów, mebli i dodatków, adekwatnie do dysponowanej kwoty. To co możemy Ci doradzić, to żebyś na pewno nie oszczędzał na tzw. "bazie wnętrza", czyli na podłogach, drzwiach, dużych gabarytowo meblach (tj. kuchnia, zabudowy na wymiar) itp. Są to elementy wnętrza, które trudniej wymienić i dobrze, aby posłużyły Ci przez lata. Lepiej zaoszczędzić np. na mniejszych meblach i dodatkach, bo je w każdej chwili będziesz mógł wymienić lub uzupełnić.

Dopiero na tym etapie możesz przejść do samodzielnego tworzenia projektu swojego wnętrza. Możesz to zrobić po prostu na czystej kartce papieru A4. Zaczynij od ogólnego planowanie przestrzeni, a dopiero później przechodź do szczegółów. Ku starej zasadzie: od ogółu do szczegółu. Chcąc mieć spójne wnętrze, stwórz sobie bazę kilku kolorów oraz elementów (np. lamele, ryflowania, szklane klosze lamp itp.), które będziesz powtarzać w całym wnętrzu. Wówczas sprawisz, że pomieszczenia będą do siebie pasowały i będą tworzyły całość.

Musisz wiedzieć, że samodzielne planowanie wykończenia mieszkania jest niezwykle czasochłonne i wymagające. Nie jest to proste dla osoby, która nigdy tego nie robiła. Zatem rozważ za i przeciw, i samodzielnie podejmij decyzję, którą drogę wybierzesz.


Współpraca z projektantem wnętrz


Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz, to powinno być Ci dużo łatwiej zrealizować cały projekt wykończenia mieszkania. Piszemy, że powinno, bo to też nie jest jednoznaczne. Wszystko zależy od tego, na jakiego projektanta trafisz.

Zanim go wybierzesz, koniecznie sprawdź jego doświadczenie na budowie. Zapytaj lub poszukaj na jego stronie czy takie doświadczenie posiada. Często projektanci wykonują projekty na papierze, a potem następuje zderzenie z realnym światem na budowie i okazuje się, że czegoś projektant nie przewidział, bo po prostu brak mu praktyki na budowie.

Dużą zaletą skorzystania z usług projektanta jest to, że pomyśli o rzeczach, które Tobie nie przyjdą nawet do głowy.

Dodatkowo, dzięki temu, że jest na bieżąco w trendach, jest w stanie zaprojektować mieszkanie modnie, ale i funkcjonalnie (z uwagi na znajomość różnych systemów).

Dzięki współpracy z projektantem, możesz również oszczędzić na materiałach, gdyż często ma on zniżki u producentów i w hurtowniach, z których będziesz mógł skorzystać.

To co napewno zyskasz, zatrudniając projektanta, to czas i pieniądze. Tak, tak, nie mylisz się. Wydając kilka tysięcy złotych na projektanta, zdziwiłbyś się ile tak naprawdę oszczędzasz. Dzięki pomocy projektanta wnętrz, unikasz błędów projektowych, które sam mógłbyś popełnić. Czasami są to bardzo kosztowne błędy. Potwierdzą to na pewno osoby, które tego doświadczyły. Zaczynając remont i wykańczając mieszkanie od podstaw, nie zdajesz sobie sprawy, ile rzeczy trzeba przemyśleć, zgrać ze sobą (np. chociażby po to, by otwierały się w pełni fronty meblowe i nie zahaczały o kaloryfer czy karnisz). Takich przykładów podczas wykończenia wnętrza może się zdarzyć cała masa, a projektant jest właśnie po to, aby ich uniknąć i już na etapie projektowym, je wyeliminować.Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy
 
 
 
 
Niniejsza publikacja wydana została wyłącznie w celach podzielenia się subiektywną opinią. Informacje w niej zawarte mają wyłącznie charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej oraz inwestycyjnej. Firma WYMIAROWI Konrad Domański nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje podjęte przez czytelnika, na podstawie zawartych w niniejszej publikacji informacji.Jednocześnie, w tym miejscu musimy poinformować Cię, że nie jesteśmy doradcą prawnym, finansowym czy inwestycyjnym, a zawarte w tym atykule wskazówki mają charakter ogólny i są wyłącznie naszą subiektywną opinią. W związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za wszelkie decyzje podjęte przez Ciebie, na podstawie zawartych w niniejszym artykule informacji.