Optyczne powiększenie wnętrza przy pomocy oświetlenia to jeden z kluczowych aspektów projektowania wnętrz, szczególnie w przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni.

Oświetlenie to ważny element w każdym wnętrzu. Odpowiednie światło nie tylko wpływa na funkcjonalność i wygodę użytkowania, ale także na wizualny odbiór pomieszczenia.

Jak zatem optycznie powiększyć przestrzeń

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć ten efekt.
Trik 1. Wybierz oświetlenie rozpraszające światło


Wybierając oświetlenie do małego wnętrza, zwróć uwagę na to by rozpraszało światło w różnych kierunkach. Dzięki temu światło nie stworzy wyraźnego punktu świetlnego i równomiernie rozświetli całe pomieszczenie. Sprawi również, że przestrzeń wyda się bardziej otwarta, a tym samym większa. 

Aby osiągnąć taki efekt, postaw np. na lampy wiszące z kloszami z matowego lub mlecznego szkła. Możesz też wybrać lampy z jasnymi abażurami. Tego rodzaju oświetlenie jest idealne do małych pomieszczeń, ponieważ pomaga je wizualnie powiększyć.


Lampy wiszące z kloszami z matowego lub mlecznego szkła


Dzięki kilku kloszom z matowego lub mlecznego szkła, skierowanym w różne strony, uzyskamy efekt równomiernego rozświetlenia wnętrza. Dzięki takiemu zabiegowi, pomieszczenie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości.

Przykładem takiego oświetlenia jest lampa wisząca AURELIA od producenta Moosee. Lampa przypominająca kształtem galaktyczny układ planet, dobrze rozświetli przestrzeń, a przy tym będzie cieszyć oko. 


Lampa wisząca rozpraszająca światło - AURELIATrik 2. Rozmieść lampy na różnych wysokościach


Oświetlenie jednopunktowe, takie jak centralny żyrandol, może sprawić, że małe pomieszczenie będzie wydawało się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Chcąc uzyskać lepszy efekt powiększenia, zastosuj kilka źródeł światła na różnych wysokościach. Dzięki temu będą one emitować światło na różnych poziomach, a tym samym bardziej oświetlą wnętrze. Wyda się ono wtedy większe i bardziej przestrzenne. Możesz użyć do tego np. lampy stołowej, kinkietów lub lampy podłogowej.


Kilka lamp zamontowanych w jednym pomieszczeniu


Ciekawym pomysłem będzie stworzenie aranżacji świetlnej z kilku kinkietów. Jeśli użyjesz do tego lamp z opcją świecenia góra - dół, na ścianie powstaną efety świetlne, które nadadzą głębi ścianie, a tym samym sprawią, że pokój wyda się większy.

Warto dopasować do nich pozostałe oświetlenie, aby razem tworzyło spójny wygląd i ładnie się prezentowało. Zwróć koniecznie uwagę na to, by lampy były na różnych wysokościach. Taki prosty zabieg zrobi dużą różnicę.


Trik 3. Zawieś lub ustaw w pomieszczeniu lustro


Umieszczenie luster na ścianie jest doskonałym sposobem optycznego powiększenia przestrzeni. Lustro odbija światło i obraz, co sprawia, że wnętrze wydaje się większe.

Możesz umieścić lustro naprzeciwko okna, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło.


Różne kształty luster będą dodatkową ozdobą wnętrza


Dopasuj kształ lustra do pomieszczenia. Jeśli jest ono stonowane, możesz pobawić się formą i postawić na lustro w nieregularnym kształcie lub finezyjnej postaci. Jeśli natomiast sporo się w nim dzieje, to zawieś na ścianie lub postaw na podłodze lustro minimalistyczne, które nie będzie się wyróżniało formą, a jedynie odbije obraz. Tu zadziała zasada: "im prostsze, tym lepiej".

Poniżej zamieszczamy przykładowe możliwości zastosowania lustra we wnętrzu. Kliknij na zdjęcie i wybierz lustro odpowiednie do swojej przestrzeni (#reklama).

Trik 4. Zamontuj oświetlenie podszafkowe lub punktowe


W kuchni lub łazience oświetlenie podszafkowe może stworzyć efekt optycznego powiększenia, oświetlając przestrzeń roboczą i eliminując cienie. To przydatne szczególnie w niewielkich kuchniach. Ten zabieg nie tylko wizualnie poprawi wygląd Twojej kuchni, ale będzie również praktycznym elementem, z którego skorzystasz na co dzień.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś oświetlenie podszafkowe czy punktowe zastosował w innym pomieszczeniu. Jeśli masz wysoką zabudowę w salonie, dodanie kilku punktów świetlnych pod otwartymi półkami lub wiszącą wysoko szafką, również jest dobrym pomysłem. Możesz także zamontować kilka tubek na suficie np. wzdłuż ściany. 


Nie bój się, że oświetlenia będzie za dużo


Jeśli masz obawy, że oświetlenia będzie za dużo, to chcielibyśmy Cię uspokoić. Po pierwsze, dzisiejsza technologia jest naprawdę energooszczędna - oczywiście jeśli zastosujesz żarówki ledowe.

Dodatkowo, warto pomyśleć nad tym, by całość oświetlenia w danym pokoju nie była zapalana przy pomocy jednego włącznika. Dobrze jest je rozdzielić na kilka możliwości włączenia, np. włącznik na ścianie, sterowanie pilotem, włącznik w zabudowie meblowej itd. Zrób tak, abyś mógł decydować, które lampy świecą w danym momencie. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, bo dzięki niemu możesz stworzyć dowolny nastrój w każdej chwili.


Trik 5. Kolor ścian ma znaczenie


Wybieraj jasne i neutralne kolory ścian, takie jak biel, beż, jasny szary lub pastele. Jasne kolory odbijają światło, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Unikaj ciemnych kolorów, które będą pochłaniać światło, przez co mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze, niż jest naprawdę. 


W małym pomieszczeniu zastosuj jasne kolory


Plusów zastosowania jasnych barw w małym wnętrzu jest więcej. Nie tylko wpłyną one na optyczny efekt przestrzeni, ale również na Twoje samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że kolory mają na nas wpływ. Przeprowadzono wiele badań, które pozwoliły wysnuć naukowcom ciekawe wnioski na temat wpływu kolorów na nastrój człowieka.

Jak zatem działają na nas jasne barwy?

Ich neutralność wpływa na nas kojąco. Dzięki temu, że nie absorbują naszej uwagi, mają uspokajającą moc, co pozytywnie wpływa na nasz relaks. Jeśli zastosujesz w swoim wnętrzu jasne barwy, możesz być spokojny, że po dniu pełnym wrażeń będziesz mógł w nim odpocząć i się zrelaksować. Dodatkowo nadadzą przestrzeni wrażenie czystości i świeżości, co również pozytywnie wpłynie na Twój komfort psychiczny. 


Trik 6. Wybieraj minimalistyczne elementy wystroju wnętrza


Chcąc powiększyć pokój, wybieraj minimalistyczne elementy wystroju, które nie przytłoczą wnętrza. W tym przypadku zastosuj zasadę: "mniej znaczy więcej". To samo dotyczy oświetlenia, które powinno mieć prosty design, co nie oznacza, że ma być nudne.


Minimalistyczne lampy do małego pokoju


Niewielka przestrzeń wymaga ostrożności przy wyborze oświetlenia. Jeśli wybierzesz duży żyrandol, może on niestety przytłoczyć wnętrze. Poszukując lampy do małego pokoju, skup się na tym, by była ona minimalistyczna i prosta w budowie. Zrezygnuj ze zbędnych ozdób, kryształków, zwisających elementów i innych niepotrzebnych detali, które będą skupiać całą uwagę. 

Przykładem takiego minimalistycznego oświetlenia jest lampa wisząca MELECA od producenta Light Prestige. Jest to nowoczesna lampa LED składająca się z pionowej rurki w złotym kolorze i przewieszonego przez nią sznura ledowego. Całość podwieszona została do sufitu na linkach, z jednej strony do złotej, okrągłej podsufitki, a z drugiej - do drobnego elementu montażowego. Jest to przykład prostej, a zarazem niezwykle designerskiej lampy, która ozdobi Twoje wnętrze, zamiast je przytłoczyć.


Trik 7. Dobierz prawidłową barwę światła


Wybierając oświetlenie do małego wnętrza, zwróć uwagę na barwę światła. To chyba najtrudniejszy element, bo skąd masz wiedzieć jak to zrobić? Już podpowiadamy.

W niewielkim pomieszczeniu ważne jest to, abyś zamontował jasne źródło światła, ponieważ pomoże ono odbić światło i rozświetlić przestrzeń. Na każdym opakowaniu żarówki określona jest barwa światła w Kelwinach (K).


Barwa światła ciepła czy zimna


Żarówki LED o temperaturze barwowej powyżej 3000K (Kelwinów) są najlepsze do niewielkich wnętrz. Dają jasne, przyjemne światło, a nie usypiające i przyciemniające wnętrze.

W przypadku małych pomieszczeń, unikaj żarówek o temperaturze barwowej poniżej 2700K, ponieważ emitują ciepłe światło, które może sprawić, że przestrzeń wyda się jeszcze mniejsza.


Trik 8. Zainstaluj oświetlenie z regulacją jasności


Jeśli to możliwe, zainstaluj oświetlenie z regulacją natężenia światła. To pozwoli Ci dostosować poziom światła do różnych sytuacji, np. cieplejsze światło wieczorem, a mocniejsze, jaśniejsze - podczas pracy.


Pomysły na oświetlenie z regulacją natężenia światła


Przykładem takiego oświetlenia może być lampa podłogowa RODNEY, która zbudowana jest z drewnianej podłużnej listwy ledowej. Posiada wbudowany LED o neutralnej barwie, z 3-stopniową regulacją natężenia światła. 

Inną nowoczesną propozycją może być kinkiet SHADOW SUN, który posiada wbudowany sensor dotykowy, umożliwiający nie tylko włączanie i wyłączanie lampy poprzez dotknięcie palcem do obudowy, ale także regulację jej mocy.

Natomiast lampka stołowa SHITAKE zawiera wbudowaną baterię oraz dotykowy czujnik z możliwością włączania / wyłączania i regulacji natężenia światła.
Podsumowując, pamiętaj, że każde pomieszczenie jest inne, więc dostosuj te wskazówki do swoich konkretnych potrzeb i preferencji. Optyczne powiększenie przestrzeni przy pomocy oświetlenia to sztuka wykorzystania światła i kolorów, aby stworzyć wrażenie większego i bardziej otwartego wnętrza.


Jeśli nadal masz wątpliwości, napisz do nas, a z pewnością pomożemy Ci dobrać odpowiednie oświetlenie.


Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy