Lampy do ogrodu to ważny element, który może wpłynąć na estetykę i funkcjonalność Twojego ogrodu, ale przede wszystkim może pomóc Ci w stworzeniu pięknej i bezpiecznej przestrzeni wokół Twojego domu.

W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jakie lampy wybrać do swojego ogrodu, czym się kierować i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Pokażemy Ci nie tylko trendy i estetykę lamp ogrodowych, ale również możliwości ich wykorzystania oraz bezpieczeństwo ich użytkowania.

Wybierając lampy do swojego ogrodu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto wskazówki, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Wskazówka 1: Zastanów się nad stylem lamp ogrodowych


Styl lamp ogrodowych może być bardzo zróżnicowany i uzależniony od indywidualnych preferencji właściciela ogrodu oraz charakteru ogrodu samego w sobie. Oto kilka przykładów popularnych stylów lamp ogrodowych:

 1. Nowoczesne lampy ogrodowe: Charakteryzują się prostą formą i minimalistycznym designem. Zazwyczaj są wykonane z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Często wykorzystują źródła światła LED, co pozwala na uzyskanie efektów oświetleniowych w różnych kolorach.

  Nowoczesne lampy ogrodowe

 2. Klasyczne lampy ogrodowe: Mają bardziej ozdobny design i często nawiązują do stylu retro lub wiktoriańskiego. Wykonane są z materiałów, takich jak mosiądz, brąz lub miedź, a źródłem światła mogą być tradycyjne żarówki halogenowe.

  Klasyczna lampa ogrodowa_kinkiet Klasyczne lampy ogrodowe Klasyczna lampa ogrodowa_wiszaca


 3. Lampy ogrodowe w stylu skandynawskim: Mają prostą, minimalistyczną, ale elegancką formę. Są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak metal, drewno, bambus czy rattan. Wykorzystują żarówki LED, które zapewniają ciepłe, przyjemne światło.

  Lampy ogrodowe w stylu skandynawskim
 4. Lampy ogrodowe w stylu industrialnym: Cechuje je wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak metal, drewno i kamień oraz prostota formy. Źródłem światła są zazwyczaj żarówki halogenowe, które zapewniają ciepłe światło i dodają przytulności.

  Lampy ogrodowe w stylu rustykalnym Lampy ogrodowe w stylu rustykalnym Lampy ogrodowe w stylu rustykalnym

Wybierz lampy, które będą pasować do stylu Twojego ogrodu. Jeśli masz ogród w stylu nowoczesnym, zwróć uwagę na proste i minimalistyczne lampy. Jeśli Twoje ogrodzenie ma bardziej klasyczny charakter, poszukaj lamp o bardziej ozdobnym wyglądzie. Pamiętaj przy tym, że styl to dopiero pierwszy krok w poszukiwaniu idealnego oświetlenia do ogrodu.


Wskazówka 2: Wybierz odpowiednią wielkość lamp do ogrodu


Wielkosc lamp ogrodowych


Wielkość lamp ogrodowych powinna być dostosowana do rozmiaru ogrodu oraz ich przeznaczenia. Na co warto zwrócić uwagę?

 1. Wysokość lamp: Wysokość lampy ogrodowej powinna być dostosowana do wysokości roślin i innych elementów ogrodu. Najczęściej stosowaną zasadą jest, że wysokość lampy powinna wynosić około 1/3 lub 1/4 wysokości najwyższej rośliny lub elementu ogrodu w pobliżu. Zaleca się również, by montując oświetlenie ogrodowe stojące, jego wysokość nie przekraczała ok 120-130 cm. Warto też zwrócić uwagę na proporcje, by nie zaburzyć wizualnego efektu - np. im krótsza ścieżka, tym niższe słupki.

 2. Rozmiar klosza: Rozmiar klosza lampy ogrodowej powinien być odpowiednio dostosowany do wielkości obszaru, który ma być oświetlony. Im większy obszar, tym większy powinien być klosz, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie.

 3. Wielkość postumentu: Wielkość postumentu powinna być proporcjonalna do rozmiaru lampy i musi być dostosowana do warunków terenowych. W przypadku, gdy podłoże jest nierówne, konieczne jest wykorzystanie postumentu o większej średnicy, aby zapewnić stabilność lampy.

 4. Odległość między lampami: Zależy ona od wielku czynników, m.in. koncepcji na oświetlenie ogrodu. W przypadku, gdy w ogrodzie planujemy zainstalować kilka lamp, zazwyczaj stosuje się odstęp między lampami wynoszący od 3 do 5 metrów, w zależności od wielkości obszaru, który ma być oświetlony. Jeśli chodzi o lampy na podjeździe czy wzdłuż przejścia, warto pamiętać, że w tych miejscach lampy powinny być rozmieszczone tak, by nie powstawały pomiędzy nimi ciemne przestrzenie. Zaleca się więc odległość co około 1,5 metra, natomiast wszystko zależy od wybranych modeli lamp, ich mocy, wielkości itp. 


Lampy ogrodowe powinny być odpowiedniego rozmiaru, aby idealnie pasowały do Twojego ogrodu. Zbyt duże lub zbyt małe mogą zdominować lub zniknąć w otoczeniu.Wskazówka 3: Wybierz właściwe źródło światła lamp ogrodowych


Rodzaj zrodla swiatla w lampach ogrodowych


Wybór źródła światła dla lamp ogrodowych zależy głównie od indywidualnych preferencji oraz celu, jakim ma służyć oświetlenie ogrodu. Oto kilka najczęściej stosowanych źródeł światła w lampach ogrodowych:

 1. Żarówki LED: To obecnie najpopularniejsze źródło światła stosowane w lampach ogrodowych. Charakteryzują się one bardzo niskim zużyciem energii, dlatego też są ekonomiczne w użytkowaniu. Ponadto, w zależności od wybranej kolorystyki, mogą zapewnić zarówno chłodny, jak i ciepły odcień światła.

 2. Lampy halogenowe: To jedno z najstarszych źródeł światła stosowanych w lampach ogrodowych. Charakteryzują się one bardzo intensywnym, ciepłym światłem, jednak ich wadą jest bardzo wysokie zużycie energii oraz krótki czas użytkowania. Odchodzi się już od tego źródła światła.

 3. Żarówki energooszczędne: To rozwiązanie łączące zalety żarówek halogenowych i LED-owych. Charakteryzują się mniejszym zużyciem energii niż żarówki halogenowe, a jednocześnie dłuższą żywotnością.

 4. Panele słoneczne: To niezwykle popularne rozwiązanie w przypadku oświetlenia do ogrodu, ponieważ nie wymagają one żadnych kosztów związanych z energią elektryczną. Zasila je energia słoneczna, którą absorbują w ciągu dnia. Lampy zasilane panelem słonecznym są jednak mniej efektywne w ciągu nocy i zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego.Wybierając źródło światła do Twojego ogrodu, kieruj się energooszczędnością oraz jego trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Dzięki temu zapewni Ci ono długie użytkowanie, mniejsze koszty oraz większe bezpieczeństwo podczas korzystania z niego.Wskazówka 4: Zwróć uwagę na jakość lamp do ogrodu


Jakosc lamp ogrodowych


Jakość lamp do ogrodu jest bardzo ważna, ponieważ będą one narażone na różne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr czy ekstremalne temperatury. Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze lamp do ogrodu:

 1. Materiał wykonania: Warto wybierać lampy wykonane z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna czy tworzywo sztuczne.

 2. Stopień ochrony: Każda lampa powinna mieć określony stopień ochrony, który określa, jak dobrze chroni ona przed wilgocią, pyłem czy zarysowaniami. Zwykle jest on określany przez oznaczenie tzw. stopnia IP. Im wyższy numer IP, tym lepsza ochrona. Koniecznie zwróć na to uwagę!

 3. Wytrzymałość: Ważne jest, aby wybrać lampy, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy wstrząsy.Wybierz lampy o dobrej jakości, aby były trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ogród jest narażony na różne siły zewnętrzne, takie jak deszcz, wiatr i słońce, więc ważne jest, aby wybrać lampy, które są odporne na te czynniki. Dzięki temu posłużą Ci dłużej.


Wskazówka 5: Zastosuj różne rodzaje oświetlenia do ogrodu


Rozne rodzaje oswietlenia do ogrodu


Istnieje wiele rodzajów lamp, które można wykorzystać do oświetlenia ogrodu. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych:

 1. Lampy słupkowe - to klasyczne lub nowoczesne lampy ogrodowe, które są mocowane na wysokich słupkach i umieszczane wzdłuż alejek, ścieżek lub podjazdów. Są to zazwyczaj stylowe lub minimalistyczne w budowie lampy, które mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno czy tworzywo sztuczne. 

 2. Lampy sufitowe i wiszące na taras - to lampy, które są umieszczane pod sufitami altan lub tarasów. Dostępne są w różnych stylach, kolorach i kształtach, od klasycznych po nowoczesne. 

 3. Reflektory - to lampy, które emitują silne i skupione światło. Reflektory są zazwyczaj umieszczane w pobliżu drzew, krzewów lub innych elementów krajobrazu, które chcemy podświetlić.

 4. Lampki ogrodowe (girlandy) - to popularny rodzaj oświetlenia dekoracyjnego, które można umieścić w różnych miejscach, takich jak krzewy, drzewa czy murki. Lampki ogrodowe typu girlandy dodają uroku ogrodowi, a także pozwalają na stworzenie romantycznej i przytulnej atmosfery.

 5. Lampy stołowe na taras - to lampy, które można umieścić na stołach lub innych meblach ogrodowych. Są to zazwyczaj lampy na baterie lub zasilane solarnie, które pozwalają na cieszenie się ich światłem bez potrzeby podłączania do prądu.

 6. Lampiony ogrodowe - to lampy dekoracyjne, które można umieścić na drzewach, pergolach czy altanach. Lampiony ogrodowe są zazwyczaj wykonane z papieru, materiału lub metalu, a ich delikatne światło tworzy przytulną i romantyczną atmosferę.

 7. Lampy solarne - to lampy, które pozwalają na oświetlenie ogrodu za pomocą energii słonecznej. Są to zazwyczaj lampy ogrodowe, które działają na zasadzie akumulacji energii słonecznej w ciągu dnia i wykorzystują ją do oświetlenia ogrodu w nocy.

 8. Światła punktowe - to lampy umieszczone w podłożu, które emitują delikatne światło i są idealne do oświetlenia alejek, schodów czy tarasów. Są to zazwyczaj lampy niskonapięciowe, które nie wymagają dużo energii i są bezpieczne w użyciu.Istnieje wiele rodzajów lamp do ogrodu, które można dostosować do różnych potrzeb i stylów aranżacyjnych. Wybór konkretnego rodzaju lampy zależy od preferencji estetycznych, funkcjonalności oraz efektywności energetycznej.  

Zastosuj różne rodzaje oświetlenia w swoim ogrodzie, aby podkreślić rozmaite elementy i stworzyć interesujące efekty wizualne, a przy tym zapewnić przyjemną atmosferę w swoim ogrodzie.
Wskazówka 6: Pamiętaj o funkcjonalności lamp ogrodowych


Funkcjonalność lamp ogrodowych

Lampy ogrodowe mają różne funkcje, w zależności od ich rodzaju i przeznaczenia. Oto najważniejsze z nich:

 1. Oświetlenie - podstawową funkcją lamp ogrodowych jest oczywiście oświetlenie przestrzeni na zewnątrz w nocy. Możemy do tego wykorzystać lampy sufitowe, słupkowe, reflektory czy inne lampki ogrodowe, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego poziomu światła. Dzięki temu możemy korzystać z ogrodu także po zmroku.

 2. Dekoracja - niektóre lampy ogrodowe pełnią funkcję dekoracyjną i pomagają stworzyć przyjemny klimat w ogrodzie. Są to zazwyczaj lampki ogrodowe (girlandy), lampiony, lampy stołowe czy lampy solarne, które dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi nadają ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Obecnie producenci prześcigają się w coraz śmielszych formach, które zaskakują designem i nowoczesnością. 

 3. Bezpieczeństwo - oświetlenie ogrodu może również pełnić funkcję bezpieczeństwa, ponieważ zapobiega upadkom, zarysowaniom i innym niebezpieczeństwom, które mogą wystąpić w ciemnościach. Reflektory i światła punktowe pozwalają na odpowiednie oświetlenie schodów, alejek i podjazdów, dzięki czemu łatwiej poruszamy się po swoim ogrodzie późnym wieczorem.

 4. Energooszczędność - niektóre lampy ogrodowe są wyposażone w technologie pozwalające na oszczędzanie energii, co jest szczególnie ważne dla osób, które chcą ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Są to zazwyczaj lampy solarne, które korzystają z energii słonecznej, oraz lampy LED, które zużywają mniej energii niż tradycyjne źródła światła.

 5. Automatyczne włączanie i wyłączanie - niektóre lampy ogrodowe posiadają automatyczne włączanie i wyłączanie, co oznacza, że same zapalają się, gdy robi się ciemno, a gasną, gdy nadchodzi świt. Jest to funkcjonalność, która pozwala na automatyczne zarządzanie oświetleniem i oszczędzanie energii. Dobrym rozwiązaniem jest również automatyczny czujnik ruchu, który pozwala nam korzystać z oświetlenia wyłącznie w chwili, kiedy tego potrzebujemy. Kiedy ruch nie jest wykrywany, lampa gaśnie.


Wybierz lampy, które spełnią swoją funkcję, czyli będą zapewniać odpowiednie oświetlenie w wybranych miejscach. Jeśli chcesz oświetlić ścieżki, wybierz lampy punktowe, które będą skierowane w dół, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie. Funkcjonalność lamp ogrodowych jest różnorodna i zależy od ich rodzaju i przeznaczenia. Oświetlenie, dekoracja, bezpieczeństwo, oszczędność energii i automatyczne zarządzanie to tylko niektóre z funkcjonalności, które oferują lampy ogrodowe. Przy wyborze lampy do ogrodu, warto zwrócić uwagę na to, jakie funkcje są najważniejsze dla Ciebie.Podsumowując, wybierając lampy do swojego ogrodu, warto wziąć pod uwagę styl ogrodu, odpowiedni rozmiar lamp, ich źródło światła, jakość, rodzaj oświetlenia oraz funkcjonalność w zależności od własnych potrzeb. Dzięki tym wskazówkom będziesz w stanie wybrać idealne oświetlenie do swojego ogrodu.


Tu znajdziesz różnorodne oświetlenie ogrodowe. Popatrz i znajdź idealne rozwiązania dla siebie.  


Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy