Odpowiednie oświetlenie w gabinecie oraz w biurze jest bardzo istotne — w ten sposób dbasz o swój wzrok.

Barwa światła wpływa na dobre samopoczucie w czasie pracy, przez co dobór właściwej lampy może w efekcie zwiększyć lub zmniejszyć Twoją produktywność.

Choćby z tych powodów warto poświęcić nieco uwagi na wybór oświetlenia.

Sprawdź, jaka lampa będzie dla Ciebie najlepsza!

 
 

Pamiętaj o spełnieniu norm

Sposób oświetlenia biura i gabinetu został opisany w polskiej normie PN-EN 12464-1:2012, która zawiera podstawowe parametry światła. Urządzając biuro w pracy lub własny gabinet, warto kierować się tymi zasadami. Określają one przede wszystkim:
 • Rozkład luminacji w otoczeniu — precyzuje odbijanie się światła od powierzchni. Współczynnik ten ma znaczenie pod względem ostrości widzenia i sprawności funkcji ocznych. Można go zmienić poprzez odpowiednie przemalowanie ścian oraz sufitu.

  Zastosowanie jaśniejszych barw zwiększy poziom jaskrawości (zbytnie jej zwiększenie może prowadzić do oślepiania), natomiast ciemne kolory zmniejszają ten wskaźnik. Co do zasady, w mocno oświetlonych biurach należy stosować ciemne barwy, z kolei tam, gdzie oświetlenie jest słabsze, lepiej sprawdzą się jasne kolory.

 • Natężenie światła (podawane w luksach) — wpływa na dobre samopoczucie i wygodę. Im większe jest natężenie światła, tym ostrzejszy obraz widzimy. Zbyt wysoki poziom natężenia światła może jednak wpływać na szybsze zmęczenie naszych oczu.

  Najważniejsze wartości zostały określone dla biurka (500 lx) oraz jego bezpośredniego otoczenia (300 lx). Przy większej różnicy natężenia światła między miejscem pracy a jego otoczeniem, wzrok będzie się męczył, a uwaga może być nieco rozproszona.

  Lampa wisząca IBROS - Light Prestige

  Wybierz optymalną moc lampy w zależności od wielkości i koloru biurka. • Olśnienie — powstaje w przypadku dużej luminacji w polu widzenia. Przykładem może być jakiś przedmiot, który mocno odbija światło. Skierowanie źródła światła bezpośrednio w jego kierunku może spowodować, że pracownik dozna oślepienia. W efekcie doprowadzi to do zmęczenia wzroku oraz zmniejszenia zdolności widzenia.

 • Barwa — wyróżnia się światło o barwie zimnej, ciepłej oraz neutralnej. Do jej określenia służy wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa. Barwa światła wpływa na samopoczucie osób w oświetlonym pomieszczeniu. Ciepła barwa światła działa odprężająco i kojąco, ale może też powodować senność. Chłodniejsza barwa światła wpłynie korzystnie na poziom naszej koncentracji.

  O barwie światła będzie decydować zarówno temperatura barwowa żarówki, jak również kolor wewnętrznej strony klosza lampy. W wielu lampach wnętrze klosza pozostaje białe, aby zapewnić dobre rozproszenie światła oraz neutralność jego barwy.

  Istnieją również lampki z możliwością regulacji barwy światła. Pozwalają zmienić barwę światła na chłodniejszą, gdy poczujesz senność lub znużenie, lub wybrać odcień cieplejszy, aby się uspokoić i wyciszyć.

  Lampka biurkowa LIBRO z regulacją barwy światła

  Lampka biurkowa LIBRO posiada możliwość regulacji barwy światła.


 • Kierunkowość — zapewnia dobrą widoczność nie tylko na biurku, ale w całym pomieszczeniu. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdy jedna część biura jest prawidłowo oświetlona, natomiast inna pozostaje zbyt zaciemniona.

  Do biura lub gabinetu warto zatem dobierać lampy, posiadające możliwość regulacji kierunku świecenia. Pozwoli to na dokonywanie zmian i poszukiwanie optymalnego rozwiązania.

  Do biura lub gabinetu warto wybierać lampy z możliwością regulowania kierunku świecenia. • Efekty stroboskopowe — są zjawiskiem negatywnym, które powodują m.in. zmęczenie, a także ból głowy. Powstają wtedy, gdy dochodzi do migotania źródła światła. Może ono wynikać z niestabilności zasilania – napięcia i przepływu prądu w naszej sieci. Może też być spowodowany np. wyborem słabej jakości żarówek.

Powyższe parametry, opisane w normie, mają decydujący wpływ na komfort pracy w biurze, dlatego warto kierować się nimi, wybierając najlepsze oświetlenie do biura.
 


Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo pozostaje zawsze kwestią kluczową. Kierujemy się nim również przy wyborze oświetlenia do biura. Światło powinno zapewniać odpowiednią wydolność wzrokową, co poskutkuje dokładnością i szybkością wykonywania różnych zadań; jednocześnie nie będzie zmuszało nas do wysilania wzroku w celu odczytania danej treści.

Wybór optymalnego natężenia światła można ustalić na podstawie norm oraz własnego doświadczenia. Warto też okresowo sprawdzać, czy zastosowane oświetlenie spełnia swoje zadanie. Jeśli w miejscu pracy jest za ciemno, dobrze jest zastosować nieco mocniejsze żarówki, a jeśli za jasno — słabsze.

Należy także rozważyć bezpośrednie zagrożenia wynikające z doboru oświetlenia; z jednej strony są to czynniki wpływające na zmęczenie oczu, z drugiej — możliwość niedostrzeżenia w porę ewentualnego zagrożenia (uderzenie o jakiś przedmiot na biurku, który nie był odpowiednio oświetlony itd.).
 


Zadbaj o komfort pracy

Komfort pracy to najczęściej pojawiający się aspekt w polskiej normie PN-EN 12464-1:2012. Odpowiednie oświetlenie gabinetu zapewnia właściwą ostrość widzenia oraz jego ergonomię. To ostatnie pojęcie oznacza ni mniej, ni więcej, że dobór światła ma umożliwiać swobodną i wygodną pracę w danych warunkach. Wszystkie istotne elementy powinny być dobrze widoczne, dlatego też przy wyborze oświetlenia do biura warto kierować się funkcjonalnością.

Aby zapewnić odpowiednie natężenie światła na biurku, należy skorzystać z oferty lamp biurkowych. Nie zajmują one dużo miejsca i pozwalają doświetlić istotne miejsca w obszarze roboczym. Tutaj trzeba zaznaczyć, iż osoby praworęczne powinny mieć lampkę biurkową po lewej stronie, natomiast leworęczne — po prawej. Dzięki takim ustawieniom pisany tekst nie będzie zasłaniany przez dłoń trzymającą długopis.
 
 
Dobrze dobrane lampki biurkowe zapewniają komfort pracy.

Dobrze dobrane lampki biurkowe zapewniają komfort pracy.
 

W przypadku niewielkich biurek, na których znajduje się mnóstwo dokumentów, zwykle nie ma miejsca na postawienie dodatkowego źródła światła. Doskonale sprawdzą się wówczas kinkiety ścienne z regulowanym ramieniem lub lampy podłogowe, które można ustawić obok biurka i tym samym doświetlić istotny obszar roboczy.
 


Lampy podłogowe również dobrze doświetlą obszar roboczy.
 


Unikaj negatywnych zjawisk

Normy określają również kilka negatywów, które mogą pojawić się przy nieodpowiednim doborze lamp do gabinetu. Należy ich koniecznie unikać, ponieważ mają zły wypływ na zdrowie i samopoczucie. Przykładowo, efekt stroboskopowy szybko doprowadza do przemęczenia, a następnie bólu głowy, co uniemożliwia dalsze wykonywanie pracy. Olśnienie oraz świecenie w monitor utrudniają natomiast odczytywanie treści z komputera.

Także zbyt duże różnice w jasności pomiędzy biurkiem a otoczeniem, mogą wywoływać efekt zmęczenia i zmniejszać produktywność. Dlatego warto zapoznać się z ofertą lamp do biura i firmy, które ułatwiają stopniowanie oświetlenia w różnych obszarach gabinetu.


Barwa światła ma ogromne znaczenie

Barwa światła wpływa przede wszystkim na nasze samopoczucie, a to rzutuje bezpośrednio na jakość wykonywanej pracy. Rozważyć można tu zastosowanie dwóch podstawowych barw oświetlenia w biurze:
 • Barwa zimna — może sprawiać wrażenie chłodu, co utrudnia skupienie się na wykonywanym zadaniu.
 • Barwa ciepła — choć wywołuje miłe, łagodne odczucia, może jednocześnie powodować senność i rozleniwienie.
Z tych względów najlepiej sprawdzi się światło neutralne — zbliżone do naturalnego światła słonecznego, przez co najefektywniej pomaga w oświetleniu gabinetu.
 
Jak dobrać odpowiednią żarówkę do lampy
Neutralna barwa światła wpłynie korzystnie na poziom naszej koncentracji.
 


Najlepsze oświetlenie do biura i gabinetu

Przy wyborze najlepszych lamp do biura i gabinetu warto kierować się w głównej mierze funkcjonalnością oświetlenia. Powinna ona zapewniać skuteczne wykonywanie pracy. Odpowiednie oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo wzroku, natomiast neutralna barwa ułatwia skupienie.
 
W naszej ofercie znajdziesz różne rozwiązania, które pomogą Ci odpowiednio zaprojektować oświetlenie miejsca pracy. Przekonaj się sam i wybierz lampy, które zwiększą wydajność i komfort Twojej pracy!
 
 
 
Pozdrawiamy,
Zespół Szukam Lampy