Odpowiednie oświetlenie w domu, w którym zamieszkują osoby starsze ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia im komfortu i bezpieczeństwa.

Wraz z wiekiem, wzrok ulega naturalnemu pogorszeniu, co może prowadzić do trudności z widzeniem, a tym samym do zwiększenia ryzyka upadków. Dlatego wybór właściwych lamp i ich rozmieszczenie są niezwykle ważne.

W artykule omówimy, jakie lampy najlepiej sprawdzą się w domach seniorów, tak by poprawić ich jakość życia.Znaczenie odpowiedniego oświetlenia


Wraz z wiekiem następuje zmniejszenie zdolności adaptacyjnych oka, co oznacza, że osoby starsze potrzebują więcej światła do wykonywania codziennych czynności.

Niewystarczające oświetlenie może prowadzić do zmęczenia oczu, a w skrajnych przypadkach do upadków i urazów. Dobrze zaplanowane oświetlenie dla starszej osoby, może zminimalizować te problemy, poprawiając zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo seniora.


Jakie mamy typy oświetlenia?


1. Oświetlenie ogólne
 • Zapewnia równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Może to być oświetlenie sufitowe LED, które jest energooszczędne i długowieczne.

 • Lampy sufitowe powinny być wyposażone w żarówki emitujące ciepłe, białe światło, które jest przyjemniejsze dla oczu i mniej męczące.

Oświetlenie główne w domu osoby starszej

2. Oświetlenie zadaniowe
 • Skierowane bezpośrednio na obszar roboczy, np. lampki na biurko, przy fotelu do czytania, w kuchni nad blatami.

 • Lampy zadaniowe powinny mieć możliwość regulacji kierunku i natężenia światła, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb osoby starszej.

Oświetlenie przy fotelu do czytania


3. Oświetlenie akcentujące
 • Służy do podkreślenia wybranych elementów wnętrza, ale może pełnić również funkcję praktyczną, jak np. lampki nocne w korytarzach czy punktowe na schodach.

 • Ważne jest, aby takie oświetlenie było na tyle jasne, aby dobrze oświetlać drogę, a przy tym nie oślepiać osoby, która przechodzi obok.

Oświetlenie schodowe


Kluczowe cechy lamp dla seniorów


1. Regulacja natężenia światła
 • Lampy z funkcją ściemniania pozwalają dostosować jasność do aktualnych potrzeb i warunków. Wiadomo, że w ciągu dnia potrzebne jest inne natężenie światła niż wieczorem.

Lampy ze zmianą natężenia światła

2. Czujniki ruchu
 • Lampy z czujnikami ruchu są bardzo przydatne szczególnie w miejscach bez okien, jak korytarz, łazienka czy schody. Automatyczne włączanie światła zmniejsza ryzyko potknięcia się i upadku w ciemnościach.

3. Bezpieczeństwo i stabilność
 • Ważne jest, aby lampy były stabilne i trudno przewracalne. Lampy podłogowe powinny mieć szeroką podstawę, a lampki stołowe solidną konstrukcję. Wówczas unikniemy sytuacji niebezpiecznych, które mogłby stanowić zagrożenie dla osoby starszej.

4. Łatwość obsługi
 • Lampy powinny być łatwe do włączania i wyłączania, najlepiej z dużymi, dobrze oznaczonymi przyciskami. Warto rozważyć lampy z pilotem, które można obsługiwać z wygodnego dla seniora miejsca.

5. Temperatura barwowa
 • Zaleca się światło o ciepłej barwie (2700-3000K), które jest przyjemniejsze dla oczu i sprzyja relaksowi. Zbyt zimne światło (powyżej 4000K) może być męczące i niekomfortowe.


Praktyczne wskazówki dotyczące rozmieszczenia oświetlenia


1. Salon i sypialnia
 • Oprócz głównego oświetlenia sufitowego, warto zainstalować lampy stołowe i podłogowe. Lampki nocne przy łóżku powinny być łatwo dostępne.

Oświetlenie sypialni osób starszych

2. Kuchnia
 • Oświetlenie ogólne powinno być uzupełnione o światło pod szafkami, które dobrze oświetli blaty robocze.

Kuchnia dla seniora


3. Łazienka
 • Jasne, równomierne oświetlenie ogólne, plus dodatkowe lampki przy lustrze, ułatwią seniorowi korzystanie z łazienki. Natomiast czujniki ruchu włączające światło po wejściu do łazienki, mogą znacząco poprawić jego bezpieczeństwo.

Łazienka dla osoby starszej


4. Korytarze i schody
 • Światła z czujnikami ruchu oraz niskie, przyziemne oświetlenie akcentujące, które wskazuje drogę bez potrzeby zapalania głównego światła, będzie pomocne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Kinkiety na przedpokój_hol_korytarzPodsumowując, jednoznacznie trzeba stwierdzić, że odpowiednie oświetlenie w domach osób starszych jest kluczowe dla ich komfortu i bezpieczeństwa. Wybór lamp z możliwością regulacji natężenia światła, czujnikami ruchu oraz łatwą obsługą, może znacząco poprawić jakość życia seniorów. Pamiętając o właściwym rozmieszczeniu oświetlenia i jego parametrach, możemy stworzyć przyjazne i bezpieczne środowisko dla naszych bliskich.Pozdrawiamy,

Zespół Szukam Lampy