Styl japandi to nowy trend łączący skandynawski minimalizm z japońską estetyką. Wzbudza zainteresowanie na całym świecie. Wyciąga to co najlepsze ze stylu skandynawskiego i japońskiego, i powoduje, że z takiego wnętrza nie chce się wychodzić. Komfort, minimalizm, estetyka, ciepło naturalnych materiałów i przytulność to podstawy stylu japandi.
Dla inspiracji i przybliżenia Ci tego stylu, przygotowaliśmy kilka moodbordów oddających charakter wnętrz urządzonych w stylu japandi.
Jak więc wprowadzić trochę tego trendu do własnego wnętrza?
3 podstawowe zasady stylu japandi
Zasada 1. Delikatność pastelowych barw.
W stylu japandi nie ma mowy o wyrazistych kolorach. Królują tu stonowane i delikatne barwy. Styl oparty na estetyce i minimalizmie, musi być wyważony, lekki i przyjemny dla oka i duszy. Wnętrze urządzamy w jasnych, pastelowych barwach. Przeważa biel, odcienie beżu oraz delikatny, jasny różowy. Do tego mogą pojawić się odcienie szarości i brązu, a nawet antracytu lub czerni, ale tylko jako dodatki (akcenty). Nie mogą bowiem zdominować przestrzeni. Ważne by przy takiej kolorystyce wnętrza, zadbać o to, by nie stało się ono mdłe i bez wyrazu.
To samo dotyczy oświetlenia, które dodamy do wnętrza. Musi być ono spójne ze stylem. Dobrze, aby lampy nie były przesadzone, a raczej proste w formie, dobrej jakości, wręcz minimalistyczne.
Na moodbordzie lampa wisząca ceramiczna BUKANO
Przykładem lampy pasującej do wnętrza w stylu japandi, może być lampa wisząca BUKANO producenta Sollux Lighting. Jest to lampa prosta w formie, a przy tym ceramiczna, co absolutnie wpisuje się w ten trend. Lampa BUKANO będzie się pięknie prezentowała samodzielnie, np. zwisając nad stołem, ale również może tworzyć przepiękną kompozycję z innymi lampami ceramicznymi, np. z lampą wiszącą FLAWIUSZ (również widoczną na powyższym zdjęciu).
Zasada 2. Ład i porządek oraz wszechobecna harmonia.
W stylu japandi ważny jest porządek i dobrze zorganizowana przestrzeń. Musi tu panować ład i harmonia. Uzyskamy to dzięki ograniczeniu ilości rzeczy. Pozostawmy tylko to co niezbędne. Większość rzeczy staramy się schować, aby we wnętrzu zapanował spokój i minimalizm formy. Wnętrze urządzamy jak najbardziej prosto. Wstawiamy wyłącznie meble o prostych kształtach, bez zbędnych zdobień. Wykorzystujemy naturalne materiały, które swoją obecnością ocieplą wnętrze urządzone w jasnych, pastelowych barwach.
Jeśli zastanawiasz się co z oświetleniem, to obowiązuje dokładnie ta sama zasada. Im prościej, tym lepiej. We wnętrzu w stylu japandi idealnie sprawdzą się lampy wykonane z naturalnych materiałów, jak np. drewno.
Kolejnym przykładem lampy w stylu japandi jest lampa wisząca AFRA. Jest to lampa betonowa z dodatkiem drewna. Jej minimalistyczny kształt oraz jasna barwa połączona z drewnem, powoduje, że odnajdzie się niemalże w każdym pomieszczeniu i miejscu. Możesz ją zawiesić w jadalni nad stołem lub w sypialni jako oświetlenie główne.
Zasada 3. Naturalne materiały.
W stylu japandi zdecydowanie jedną z najważniejszych rzeczy jest naturalność materiałów. Wnętrze przepełnione drewnem i jasnymi barwami, sprawia wrażenie ciepłego oraz jest przyjemne w odbiorze. Drewniane mogą być meble, ale można pokusić się również o surowe, jasne drewno na ściany. Pamiętaj tylko, by wszystko było dobrze zrównoważone. Tu obowiązuje zasada, im mniej, tym lepiej.
Drewniane może być również oświetlenie. Do wyboru masz lampy sufitowe drewniane, lampy wiszące drewniane, kinkiety drewniane i wiele innych.
Przykładem lampy drewnianej w stylu japandi jest lampa wisząca ALEXIA. Jest to lampa o pięknej formie, zawinięta niczym ślimak. Skręcony, ciekawy splot tej lampy dodaje jej oryginalności i wyróżnia na tle innych lamp. Więcej drewnianych lamp znajdziesz TUTAJ.
Mamy nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy Ci styl japandi i już wiesz jak prostymi zabiegami możesz chociaż trochę przemycić tego trendu do swojego wnętrza.