-
Rodzaj lampy
- Parametry
Rodzaje lamp - jakie lampy wybrać do każdego z pomieszczeń?
Jak zaprojektować oświetlenie w domu?
Mamy całą gamę różnych rodzajów lamp m.in. lampy wiszące, sufitowe, plafony, kinkiety, lampy natynkowe, podtynkowe, oprawy wpuszczane, oprawy schodowe, oprawy świetlówkowe, systemy szynowe 1-fazowe, 2-fazowe i 3-fazowe, lampy stojące podłogowe, lampki stojące biurkowe, lamki nocne i inne.
Budując dom lub kupując mieszkanie we wczesnym stanie deweloperskim, już na etapie projektowania przyłączy elektrycznych, warto zaplanować jak ma być rozprowadzona elektryka w naszym domu oraz gdzie powinno być jakie oświetlenie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze, i unikniemy na późniejszym etapie prac, dokonywania ewentualnych przeróbek. Warto przemyśleć jakie oświetlenie przyda nam się już od wejścia do mieszkania (w przedpokoju / holu), w kuchni, w salonie, a jakie będzie potrzebne w naszej sypialni, pokoju dziecka, domowym gabinecie / biurze, czy w łazience. Na tym etapie dobrze jest już podjąć decyzję jakie rodzaje oświetlenia potrzebujemy w danym pomieszczeniu.
Jaki rodzaj lamp wybrać na przedpokój?
Na przedpokoju zazwyczaj zdecydujemy się na oświetlenie sufitowe, a częściej natynkowe. Tu królują wszelkiego rodzaju tuby i plafony. Jeśli mamy okazały hol, gdzie mamy miejsce na piękną konsolę, to możemy również pokusić się o postawienie lampy stojącej, która doda wnętrzu elegancji i będzie dodatkową ozdobą.
Jaki rodzaj lamp do kuchni?
Planując kuchnię, musimy poświęcić na nią więcej czasu i uwagi. Najlepiej skorzystać z porady projektanta lub firmy zajmującej się meblami na wymiar. Takie osoby doradzą nam wówczas, gdzie najlepiej zaplanować światło i jaki rodzaj oświetlenia wybrać. W kuchni często mamy oświetlenie główne - lampę wiszącą, plafon lub kilka lamp natynkowych, natomiast ważne jest, aby ich wyprowadzenie dopasować do układu i funkcji mebli kuchennych. Jeśli chcielibyśmy mieć wyspę kuchenną, to trzeba zawczasu zaplanować oświetlenie nad nią. Tak samo jest z oświetleniem blatu kuchennego, roboczego. Trzeba przemyśleć czy chcemy oświetlenie podszafkowe np. w formie listwy ledowej we frezowanej w spód szafek górnych, czy oświetlenie punktowe przytwierdzone do spodu szafek, a może będziemy mieli sufit podwieszany, w którym zamontowane zostaną dodatkowe oprawy. Takie pytania warto sobie zadać już na samym początku planowania urządzania mieszkania, domu czy biura. Tu zachęcamy Cię do przeczytania artykułu na naszym blogu nt. planowania oświetlenia w kuchni.
Jaki rodzaj lamp wybrać do salonu?
Salon to pomieszczenie, w którym mamy dużą dowolność w projektowaniu oświetlenia. Mamy do wyboru wiele rodzajów lamp. Na pewno musimy się zdecydować na oświetlenie główne, w którym mogą być lampy wiszące, ale również plafony lub kilka lamp natynkowych. To wszystko zależy od tego jak duży jest nasz salon oraz w jakim stylu zostanie urządzony. W salonie warto pomyśleć również nad dodatkowym oświetleniem nad stołem. Zazwyczaj decydujemy się tutaj na piękną zwisającą centralnie nad stołem lampę wiszącą. Jeśli mamy w salonie strefę wypoczynkową, gdzie postawimy sofę, narożnik razem ze stolikiem kawowym, dobrze byłoby oświetlić również tą przestrzeń. Nie chodzi nam o oświetlenie centralne, ale o lampy, które doświetlą nam przestrzeń np. jeśli będziemy chcieli poczytać książkę na kanapie lub wieczorową porą obejrzeć ulubiony film. Mamy tutaj do wyboru szeroką gamę lamp stojących podłogowych lub lampek stojących, które możemy postawić na ławę, stolik kawowy. W salonie możemy również zdecydować się na punktowo zamontowane kinkiety, które będą zastępczym oświetleniem wieczorem i stworzą nam romantyczny nastrój w pokoju. Jak widzisz rodzajów oświetlenia w salonie, które można zastosować jest naprawdę dużo. Jeśli umiejętnie je połączysz, stworzysz wielofunkcyjne rozwiązania, które pomogą Ci w jeszcze przyjemniejszy sposób spędzać czas we własnym salonie.