• System CTLS 3-fazowy natynkowy - Nowodvorski

CTLS - Commercial Track Lights System.

W systemie 3-fazowym możesz podłączyć instalację pod dwu- lub trzy- klawiszowy włącznik światła i zapalić jednym przyciskiem tylko część lamp, a inne pozostawić zgaszone. Jest to szczególnie przydatne w dużych, rozbudowanych systemach szynowych, np. w biurze. Przyda się również, jeśli na jednym ciągu szyn zamontujesz różne rodzaje lamp dla oświetlenia różnych stref mieszkania.

System 3-fazowy umożliwia więc energooszczędne gospodarowanie źródłami światła. Zapewnia komfort i swobodę użytkowania.

Na dole strony znajdziesz nasz poradnik, jakie są cechy tego systemu i jak prawidłowo dobierać jego elementy.

 • Parametry

System CTLS Commercial Track Lights 3-fazowy

Nowodvorski Lighting


Wybór poszczególnych elementów systemu szynowego 3-fazowego jest zbliżony do systemu 1-fazowego, ale są też pewne różnice. Wynika to z budowy szyny, łączników i lampek.

Pamiętaj, że elementy systemu 1-fazowego nie będą kompatybilne z systemem CTLS. Wybieraj więc wszystkie elementy w ramach jednego systemu, aby mieć pewność, że będą ze sobą współpracowały.

 

Budowa szyny i schemat zasilania w systemie 3-fazowym

W szynie 3-fazowej, oprócz uziemienia i przewodu neutralnego, znajdują się również 3 przewody fazowe, nazwane po kolei: 1, 2 i 3. To one umożliwiają włączanie tylko części lamp na szynie. Wystarczy, że część lamp podepniesz pod fazę 1, część pod fazę 2, a pozostałe pod fazę 3 i możesz potem każdym z tych obwodów sterować osobno.

Schemat zasilania szyny 3-fazowej CTLS Nowodvorski Lighting


Jak dobrać elementy systemu 3-fazowego?

 1. Jeśli wykonujemy rysunek techniczny, zaczynamy zawsze od zaznaczenia, w którym miejscu będzie się znajdowało podłączenie zasilania (prądu). W tym miejscu musi się znajdować zasilanie początkowe lub jeden z łączników zasilających. W systemie Nowodvorski zasilanie początkowe trzeba kupić osobno. Nie jest dołączone w zestawie razem z szyną.

 2. Do zasilania początkowego lub do łącznika zasilającego dokładamy szynoprzewody. Do wyboru są szyny 1m i 2m, w kolorze białym lub czarnym. Szyny można skracać do wymaganej długości, ale pracę tę najlepiej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.

 3. Na zakończeniu każdej szyny, do której nie będzie już dołączana kolejna szyna, należy umieścić zaślepkę końcową. Umożliwi ona w bezpieczny i estetyczny sposób zakończyć szynoprzewód.
  Zasilanie - Szynoprzewód - zaślepka
 4. Szyny łączymy ze sobą przy pomocy łączników o różnym kształcie: T, L, I, X lub łączników giętkich. Dzięki nim uzyskasz wymarzony kształt na suficie.

  Tym co różni system 3-fazowy od 1-fazowego jest obecność elementów lewych (L - left) i prawych (R - Right). Przy każdym elemencie znajduje się rysunek techniczny, na którym czerwoną linią jest zaznaczona biegunowość systemu (styk uziemiający). Kompletując system szynowy należy dobierać poszczególne elementy tak, aby zachować ciągłość uziemienia. Przedstawia to rysunek poniżej:

  Biegunowość systemu 3-fazowego CTLS Nowodvorski Lighting

  Poszczególne łączniki, dostępne w ramach systemu CTLS:

  Łączniki w systemie 3-fazowym CTLS Nowodvorski Lighting

Sposoby montażu szynoprzewodów

 1. Montaż bezpośredni - szyny są montowane bezpośrednio na suficie, bez konieczności kucia rowków czy podwieszania na linkach. Zgodnie z zaleceniem producenta, mocowania szyn powinny znajdować się w odległości max. 100 cm od siebie. 

  Montaż bezpośredni - system 3-fazowy CTLS Nowodvorski Lighting 2. Podwieszenie systemu na stalowych linkach - do podwieszenia szynoprzewodów służą zawiesia, dostępne w białym lub czarnym kolorze. Zawiesia, składają się z podsufitki, stalowej linki oraz uchwytu, umożliwiającego podwieszenie szyny. W miejscu podłączenia zasilania potrzebne będzie specjalne zawiesie zasilające, które dodatkowo zawiera w sobie potrzebne przewody.

  Długość zawiesia to max. 190 cm. Długość jest regulowana - możesz sam zadecydować, na jakiej wysokości znajdzie się szynoprzewód z lampami.

  System podwieszany na linkach sprawdza się fantastycznie w wysokich pomieszczeniach, również w halach i biurach. Zapewnia wysoką funkcjonalność oraz wyjątkowy, industrialny styl wnętrza.

  Montaż na linkach - system 3-fazowy CTLS Nowodvorski Lighting


 3. Montaż podytnkowy - do montażu podtynkowego trzeba użyć specjalnie zaprojektowanych szynoprzewodów i łączników. System 3-fazowy podtynkowy nazywa się CTLS RECESSED, a jego elementy znajdziesz TUTAJ.


Wybór lampek szynowych

Ostatnim etapem jest wybór odpowiednich reflektorów lub lamp wiszących, które zostaną zamontowane na szynoprzewodach. Możesz wybierać spośród oferty producenta Nowodvorski Lighting. Pamiętaj jednak, że muszą to być lampy z systemu CTLS 3-fazowego. Lampy szynowe innych producentów lub 1-fazowe nie będą kompatybilne z systemem 3-fazowym Nowodvorski Lighting.

CTLS Milo LED Nowodvorski Lighting  CTLS NEA LED Nowodvorski Lighting

 

A co mam zrobić, jeśli chciałbym zawiesić na tym systemie inne lampy, np. lampy wiszące?

Tu z pomocą przychodzi Adapter CTLS do systemu Cameleon. Adapter ten umożliwia zawieszenie na szynoprzewodach 3-fazowych CTLS dowolnych lamp dostępnych w ramach systemu Cameleon. Dzięki niemu, wybór lamp na szynę staje się naprawdę szeroki!


Adapter CTLS 3-fazowy do systemu Cameleon - Nowodvorski Lighting

 • Producenci
orlicki-design.webp king-home.webp moosee.webp sollux-lighting.webp thoro.webp
light-prestige.webp candellux-lighting.webp ledea.webp nowodvorski-lighting.webp eensy-weensy.webp
lemir.webp eko-light.webp milagro(2).webp