• System CTLS RECESSED 3-fazowy wpuszczany - Nowodvorski

CTLS REC - Commercial Track Lights System Recessed.

3-fazowy system szynowy umożliwia podzielenie lamp zamontowanych na szynie i włączenie tylko części z nich, przy pomocy dwu- lub trzy- klawiszowego włącznika. To bardzo przydatna funkcja, stosowana szczególnie w dużych, rozbudowanych systemach szynowych, np. w przestronnym salonie, otwartej domowej przestrzeni, biurze lub restauracji. 

W systemie RECESSED szynoprzewody oraz łączniki zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby montażu podtynkowego.

Na dole strony znajdziesz nasz poradnik, opisujący budowę systemu oraz podpowiadający, jak dobierać elementy.

 • Parametry

System Commercial Track Lights RECESSED 3-fazowy

Nowodvorski Lighting

Wyboru poszczególnych elementów systemu podtynkowego dokonujemy w analogiczny sposób, jak w systemie natynkowym, jednak dostępne tu szyny, łączniki i inne elementy zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby montażu podtynkowego 3-fazowego.

Pamiętaj, że szynoprzewody czy łączniki systemu natynkowego nie będą kompatybilne z systemem podtynkowym. Również elementy systemów 1-fazowych, czy propozycje od innych producentów, nie będą współgrać z szynoprzewodami CTLS REC. Wybieraj więc wszystkie elementy w ramach jednego systemu, aby mieć pewność, że będą ze sobą współpracowały.

 

Budowa szyny i schemat zasilania w systemie 3-fazowym podtynkowym

Wewnątrz szyny 3-fazowej znajdują się:

 • przewód zerowy
 • 3 przewody fazowe (1, 2 i 3)

Łącząc każdy przewód fazowy z zerowym możemy uzyskać trzy obwody i każdym z nich sterować osobno. By w pełni wykorzystać potencjał systemu 3-fazowego, będzie więc  potrzebny 3-klawiszowy włącznik światła. Każdy z przycisków tego włącznika będzie uruchamiał świecenie wybranych lamp.

Budowa szyny i schemat zasilania w systemie 3-fazowym podtynkowym


Jak dobrać elementy systemu 3-fazowego podtynkowego?

 1. Zachęcamy, aby kompletowanie systemu rozpocząć od narysowania układu szyn na planie mieszkania, kartce lub na komputerze. Dzięki takiemu rysunkowi, potem dużo łatwiej odnajdziemy potrzebne elementy. 

  Rysunek techniczny zaczynamy zawsze od zaznaczenia, w którym miejscu będzie się znajdowało podłączenie zasilania (prądu). W tym miejscu musi się znajdować zasilanie początkowe lub jeden z łączników zasilających. W systemie Nowodvorski zasilanie początkowe trzeba kupić osobno. Nie jest dołączone w zestawie razem z szyną.

 2. Od miejsca zasilania rozpoczynamy prowadzenie systemu szynoprzewodów. Do wyboru są szyny 1m i 2m, w kolorze białym lub czarnym. Szyny można skracać do wymaganej długości, ale pracę tę najlepiej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście.

 3. Na zakończeniu każdej szyny, do której nie będzie już dołączana kolejna szyna, należy umieścić zaślepkę końcową. Umożliwi ona w bezpieczny i estetyczny sposób zakończyć szynoprzewód.
  Zasilanie - Szynoprzewód - zaślepka
 4. Szyny łączymy ze sobą przy pomocy łączników o różnym kształcie: T, L, I, X lub łączników giętkich. Dzięki nim uzyskasz wymarzony kształt na suficie.

  Tym co różni system 3-fazowy od 1-fazowego jest obecność elementów lewych (L - left) i prawych (R - Right). Przy każdym elemencie znajduje się rysunek techniczny, na którym czerwoną linią jest zaznaczona biegunowość systemu (styk uziemiający). Kompletując system szynowy należy dobierać poszczególne elementy tak, aby zachować ciągłość uziemienia. Przedstawia to rysunek poniżej:

  Biegunowość systemu 3-fazowego CTLS RECESSED Nowodvorski Lighting

  Poszczególne łączniki, dostępne w ramach systemu CTLS RECESSED:

  Łączniki w systemie 3-fazowym CTLS RECESSED Nowodvorski Lighting


Sposoby montażu podtynkowego szynoprzewodów

System CTLS RECESSED montaż podtynkowy - Nowodvorski Lighting


Montaż w suficie tradycyjnym

W suficie tradycyjnym należy wykuć rowek o głębokości 3,3 cm i szerokości 3,5 cm i w nim umieścić szynę. Szynę przykręcamy do sufitu, a zalecany przez producenta dystans pomiędzy mocowaniami to max. 100 cm.

CTLS Recessed montaż w suficie tradycyjnym - Nowodvorski Lighting

Montaż w suficie podwieszanym

W sufitach podwieszanych należy wyciąć rowek o szerokości 3,5 cm. Zestaw do mocowania CTLS RECESSED FIXING SET umożliwi dalszy montaż szyny w takich sufitach.

CTLS RECESSSED montaż w suficie podwieszanym - Nowodvorski Lighting

Wybór lampek szynowych

Ostatnim etapem jest wybór odpowiednich reflektorów lub lamp wiszących, które zostaną zamontowane na szynoprzewodach. Możesz wybierać spośród oferty producenta Nowodvorski Lighting. Pamiętaj jednak, że muszą to być lampy z systemu CTLS 3-fazowego. Lampy szynowe innych producentów lub 1-fazowe nie będą kompatybilne z systemem 3-fazowym Nowodvorski Lighting.

CTLS Milo LED Nowodvorski Lighting  CTLS NEA LED Nowodvorski Lighting

 

A co mam zrobić, jeśli chciałbym zawiesić na tym systemie inne lampy, np. lampy wiszące?

Tu z pomocą przychodzi Adapter CTLS do systemu Cameleon. Adapter ten umożliwia zawieszenie na szynoprzewodach 3-fazowych CTLS dowolnych lamp dostępnych w ramach systemu Cameleon. Dzięki niemu, wybór lamp na szynę staje się naprawdę szeroki!


Adapter CTLS 3-fazowy do systemu Cameleon - Nowodvorski Lighting

 • Producenci
orlicki-design.webp king-home.webp moosee.webp sollux-lighting.webp thoro.webp
light-prestige.webp candellux-lighting.webp ledea.webp nowodvorski-lighting.webp eensy-weensy.webp
lemir.webp eko-light.webp milagro(2).webp